Szent István király-kápolna
Frissítve ill. megerősítve: 2016.01.09.
Közösségek a helyszínen
Bemutatkozás
Hargitafürdőn a XX. sz. elején épül fakápolna egy család fogadalmából. Jelenleg új kápolna van épülőben.
A hargitafürdői Szent István király kápolnát 1904-ben kezdték el építeni. A tulajdon jog tisztázása után 1909-ben fejezték be. A korabeli Csíki Lapok így tudósítottak a kápolnaszentelésről: „1909. augusztus 8-án reggel mintegy 30 kocsi hozta a vidéki községekből a buzgó híveket az ünnepségre. Csíkcsicsó község buzgó hívei pedig kereszt alatt énekszóval vonultak ki e tőlük mintegy 3 órányira fekvő vadregényes fürdőre. Nem csoda, ha a híveknek fele sem fért be a különben elég tágas kápolnába. Pontban 10 órakor kezdette meg gróf Mikes János udvarhelyi kerületi főesperes a megáldási szertartást 3 pap segédlete mellett, mely után György Ilyés csíkcsicsói lelkész lépett a szószékre, lelkes szavakkal szólván a templomnak, mint imádság házának rendeltetéséről. Érzékeny szavakban mond köszönetet Angi Mihály gyergyószentmiklósi és Máté György gyergyóalfalvi lakosoknak nejeikkel együtt, akik a kápolna összes építési költségét (több mint 2500 korona) fedezték. A kápolnának egy remek, életnagyságú Szent István király szobrot Csedő István csíkszeredai ügyvéd és a harangokat Merza János csíkszeredai állomásfőnök ajándékozták."
A jelenlegi oltár 1960-ban került oda, eredetileg a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium 113-as termében volt felállítva. Az oltár keleti oldalán ez olvasható: Tervezte: Vámszer Géza tanár/ Készítette: Salamon Lajos/ Festette: Szentpétery László/ 1937. március 27.
Csíkcsicsó és a Csíkszeredai Szent Kereszt Főplébánia látták el. Ez utóbbi 2000. decemberében önálló plébániává nyilváníttatta. Ez a gyulafehérvári érsekség és Hargita megye legmagasabban fekvő plébániája, 1360 m tengerszint felett. A 100 éves kápolnát 2009 májusától aug. 20-ig teljesen felújítják. Költségvetés 325.000 RON, új lej. Mellette pedig az új papi lak építéséhez kezdtek.