kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2022.01.21.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat 
16:00
(4. héten)
vasárnap

Bemutatkozás

A régi oklevelek szerint Somogynak - az 1400-as évek körül- már temploma is állott a Szent-György tető falu felé néző északkeleti hajlásában. A török kiűzése után –az 1700-as évek elején- a somogyi templom még áll a szent-György- tetőn, de önálló plébániája nincs, Hosszúhetény filiája és a Pécsi Püspökség birtoka. 1783-ban a templom már rossz állapotban van, a tetőzete is elhanyagolt. A levéltári feljegyzések szerint a templomot rossz állapota miatt 1829-ben lebontották és anyagából építették a magyarsarlósi templomot. Az új templom megépítéséig a somogyiak Szabolcsra jártak misére a Fazekas-hídjától a csertetőn keresztül vezető gyalogösvényen, melyet Misés útnak neveztek.
Az új somogyi templom
Deák Péter somogyi bíró és társai 1903. február 18-án kelt levelükben azzal a kéréssel fordulnak a püspökséghez, hogy mielőtt a szabolcsi plébániához tartozó Somogy fiókközségben hozzákezdenének az új templom építéséhez, tudni óhajtják, vajon kapnak-e minden harmadik vasárnap szentmisét. Április 6-án beterjesztenek egy kimutatást, mely egyrészt a templomépítés tervét, költségvetését tartalmazza, másrészt arról tájékoztat, hogy a somogyi hívek mennyi pénzzel tudnak hozzájárulni ehhez.
Május 26-án megkötik a templom építési szerződését, egyrészről Somogy község katolikus egyházközsége, másrészről Tichy Ödön okleveles építési vállalkozó között. 1903. november 8-án az egyházközség engedélyt kap a templom alapkövének és toronykeresztjének megáldására. A torony magassága 30 m.
1904. január 25-én Kálmán Ede pécsi oltárépítő megbízást kapott Mayer György plébánostól a templom belső felszerelésének elkészítésére. Az ő tervei és kivitelezése alapján készült el a főoltár, a lourdesi Szűz Mária mellékoltára, a tumba (koporsó, szent sír), a szószék, a padok, sekrestye, öltöző, ruhásszekrény, két szenteltvíztartó. A Székesegyház biztosította a kegytárgyakat és a miseruhát.
1904 tavaszán rendeli meg az egyházközség a harangokat. Jelenleg a toronyban két harang lakik. A Lélekharang felirata: „Az élőket hívogatom, a holtakat elsiratom” Somogy 1926. évben. Hátoldalán: Harangművek Rt. Öntött engem F.W Rincker által N5589”.
A Nagyharang felirata: „Isten dicsőségére öntötte a somogyi rom kath. Hitközség az 1926.évben. Hátoldalán :Ecclesia Harangművek Rt. Öntött engem N 5688 F.W. Rincker által Budapesten”.
1904. augusztus 31-én állítják fel a templom orgonáját, melynek készítője Angster József és fia orgonakészítők. Az orgona 2560 koronába került.
Szeptember 8-án megerősítik tisztségében a somogyi templomgondnokot, ifj. Kovács Mihályt. 1904. szeptember 11-én pedig felszentelik és átadják a somogyi hívőknek az új templomot, mely a Jézus Szíve nevet kapta. A templom építési költsége összesen 40000 koronát emésztett fel. A falu lakói ettől az időtől kezdve Jézus Szíve napját követő vasárnapon tartják a búcsút.
A mai templomot 75 éves jubileumára kívül-belül felújították.

(Forrás: Hámori Istvánné-Vókó János: Pécs-Somogy története) 


Elhelyezkedés 

Baranya megye
Pécs
Búzakalász utca 1

Térkép: 46.12059, 18.31070  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:

ellátó plébánia: Hosszúhetény

Jó tudni

Búcsú: Jézus Szíve ünnepén