Szent Miklós püspök-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2023.01.27.
A több mint 5000 aktív misézőhely adatai leginkább azért elavultak, mert olyan bonyolult és elavult az adminisztrációs felület, hogy önkénteseink is elmenekülnének tőle. Most a megszámlálhatatlan önkéntes óra mellett fizetett programozókkal szeretnénk a motorháztető alatt a dugattyúkat és a hengert kicserélni. Ehhez kérünk anyagi segítséget mini adományoktól a kincsesládákig.
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:
Kapcsolódó információk
Bemutatkozás
A középkori eredetű templom 1725-ben, barokk stílusban épült, majd a XX. század elején neoromán részletekkel bővítették az épületet.
A templom első említése a XIII. század első feléből való, de e korból nincs látható eleme. Ami most látszik, az két kor egymáshoz építésével alakult ki. Az 1725-ben részben a falu kegyura, részben a lakosok áldozatvállalásából épült barokk templomhoz 1935-ben hozzáépítettek egy neoromán részt, úgy, hogy a régi templom előcsarnokul szolgál az újnak.
A régi templom homlokzata előtti tornyot nyolcszögletű sisak fedi, rajta a vaskereszt gombja egy, az 1691-es véres szalánkeméni (a török kiűzésének utolsó nagy ütközete) csatából hozott ágyúgolyó. Felirata: "Ez a gomb - csomó - a szerencsés csatából, amelyet a szerencsés császári katona a török vezér ellen nyert az ő táborából 1691. augusztus 19-én Magyarországra hozza ugyanazon a napon 1692-ben került ide a tetőre". A belsőben is megfigyelhető a múlt és jelen együttléte, bár a barokk vonja magára a figyelmet.
A templomba belépve a díszes főoltár ragadja meg a figyelmet. Az oltárasztal feletti szép építményen: egy-egy csavart tornyú és két-két korinthoszi fejezetű oszlop között Keresztelő Szent János, Szent Sebestyén, Szent Miklós és a könnyen felismerhető Szent Flórián szobrai (balról jobbra) állnak. Az oszlopok fölött angyalokkal és az Esterházy-címerrel díszített ívelt párkányú oromzat látható. Az oltárképet is szobrok helyettesítik. Felhőkön angyalok között Mária lebeg, lent Szent Miklós és a legenda szerinti meggyilkolt gyermekek a kádban.
A templom régi részében a feltűnően díszes főoltár érdemel figyelmet. A mellékoltárok kevésbé díszesek, de beszédesek. A jobb oldalán a keresztre feszítés szimbolikája látható: a kereszt a tisztítótűzből emelkedik ki. A másik oldalon Immaculata-szobor van két adoráló angyal között. Lábuk alatt rács, mögöttük emberek: ők azok, akik kívül rekedtek az egyházon. Fent Szent Mihály és Gábriel három muzsikáló angyallal. Szép a szószék - a XVIII. században készült -, a mellvéden Krisztus és az evangélisták, a hangvető peremén Esterházy-címer, a sátorszerű tetőn Szent Mihály szobra áll.