kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Részben akadálymentes: A bejáratnak maximum egy lépcsőfoka van, vagy van elérhető rámpa. A templomtér és a legfontosabb helyiségek lépcső nélküliek.

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2020.08.09.

hétfő 
15:00
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
11:30

hétfő 
16:00
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
11:30

Kapcsolódó információk

Minden hónapban az esedékes jeles évfordulók figyelembevételével ima - kilenced van, egy órával a szentmisék kezdete előtt, amelyik nap nincs szentmise a nyári időszakban délután 15 órától, a téli időszakban pedig délután 14 órától.
Ezenkívül a Szűzanyának nemcsak az őszi, október hónapban, hanem a tavaszi, a május hónap is imahónap van a kápolnában!
Emellett vannak még kiemelt, jeles évfordulók,
az 1944. június 02 - a bombázás áldozataira kegyelettel, szeretettel és hálával emlékezve egész nap nyitva van a kápolna ajtaja az emlékezni vágyó és akaró testvérek előtt!

Bemutatkozás

A pusztító pestis megszűnésének emlékére építették a Xavéri Szent Ferenc fogadalmi kápolnát 1733-ban, barokk stílusban. A kápolnát az akkori város határain kívülre építették, oda ahová a járványban elhunytakat temették. A város terjeszkedése által, mára már a kápolna Szolnok központjában helyezkedik el. 1735-ben felsőbb meghatalmazásra Tuchinszky Miklós atya, az akkori szolnoki administrator szentelte fel.

1743-ban ismét nagy csapások érték Szolnok városát. május 4-én újból felütötte fejét a dög-halál (pestis). Ekkor a 4000-5000 lakosból 480 vált a ragály áldozatává. A betegségtől rettegő lakosság magába szállt és Istenhez folyamodott, ismét kérve szolgáját, Xavéri Szent Ferencet, India és Japán apostolát, hogy járjon közbe értük, tudva azt, hogy Indiának Malakka nevű városában az Ő holttestének odavitelére- mely a mai napig épségben maradt- a pusztító pestis azonnal megszűnt. 1749-ben (korábban ezt az évet tartották a kápolna építése évének, de ez megcáfolásra került az 1733-as évvel szemben) a megyés püspök engedélyével megfogadták, hogy december 3-át Szolnok fogadalmi ünnepévé szentelik, és évente munkaszüneti nappal megünneplik. 1767-től rendkívüli megtiszteltetés éri a kápolnába betérőket. XIII. Kelemen pápa 1767. január 21-én kelt brévéjében búcsút engedélyezett a kápolna látogatóinak.
A kápolna tornyát Szolnok város építtette 1808-ban. A kápolna jelentőségét mutatja, hogy a körülötte elterülő városrészt Ferencvárosnak hívták hivatalosan. Még ferencvárosi iskola is volt.

“Az 1831. évi országos kolerajárvány után a Vártemplomban hálaadó mise volt, majd 1832-ben Szolnok város bírája, vezetői és közönsége a város védőszentjévé választotta XAVÉRI SZENT FERENCET és helyi külön ünneppel tisztelte meg, olymódon, hogy évente augusztus 6-án vagy ezt a napot követő vasárnapon a kápolnához zarándokolnak. Ezt a határozatot Nádasdy Ferenc püspök jóváhagyta. Zarándoklatok alkalmával szabadtéri misét tartottak, mert a tömeg nem fért be a kápolnába.”
Az 1949 óta műemlékvédelem alatt álló kápolna a századok során több ízben is rendkívül rossz állapotba került, de a Gondviselésnek és Szolnok lakóinak köszönhetően, az időről időre megújulhatott. Legutóbb 2009-ben kezdődött el egy teljes körű rekonstrukció, amely nemcsak a kápolnát, hanem annak környezetét is érinti, egy antikhatású tér formájában.

 

További információk

http://www.bucsujaras.hu/tanulmany/kosa/xaveri/xaveri.htm

http://www.szxszfk.eoldal.hu/

 

 


Elhelyezkedés 

Jász-Nagykun-Szolnok megye
Szolnok

Térkép: 47.17788, 20.18947  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
5000 Szolnok
Elek I. u.