kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2022.10.20.

hétfő 
7:00
kedd 
7:00
szerda 
7:00
csütörtök 
7:00
péntek
szombat
vasárnap 
7:00
 
11:00

Kapcsolódó információk

Minden csütörtökön 17,00-kor szentségimádás van.
Májusi litánia este 18,00-kor.
Októberi ájtatosság, hétfő-szombat 16,15-kor.

Bemutatkozás

Jelenlegi templomunk, a Szent István plébániatemplom 1903-ban épült, Jendrassik Alfréd tervei alapján. A neogót stílusú templom építését május 15-én kezdték el, és szeptember 29-én már a kereszt a torony tetejére került. Az építők közül megemlíthetők Goduantz Károly építőmester, Antony István kőfaragó; a harangokat Thury Jánharangöntő, az orgonát Rieger Ottó orgonakészítő mester készítették. Az új templomot 1904. augusztus 20-án szentelték fel, Drexler Antal plébános javaslatára - Szent István király tiszteletére. A villanyt 1930-ban vezették be a templomba. Az 1936-ban generáljavított orgona 1940-ben kapott villanyfújtatót.


A templomot a második világháború végén, 1944. december 7-én felrobbantották a visszavonuló németek.


Újjáépítésére Hangay Ruppert esperes plébános vezetésével templomépítő bizottság alakult. 1946-tól 1950-ig folyt az építés dandárja. Nagy munka volt, mert a „német alapossággal” végrehajtott robbantás csupán a szentélyt kímélte meg valamelyest. A főhajó mennyezete beszakadt, a falak az ablakok aljáig ledőltek, a torony ledőlt. Az építés minden külső segítség nélkül, csupán a hívek adakozásából, a falu lakosságának összefogásával, sokak kétkezi munkájával folyt. Az újjáépítésben nem katolikus, sőt nem hívő lakosok is részt vettek. 1947-ben készült el a templom acél tetőszerkezete és pala borítása, az ablakkeretek, az ajtók. Ettől kezdve ismét itt tartották a szentmiséket - a csupasz kőoltáron, a beüvegezetlen ablakok ellenére télen is. A boltozat egy része 1955-ben készült el, a torony építése akadozott. A harangok a templom előtt, vas állványon kaptak helyet, onnan hirdették a megújulást.

1956-ban, január 12-én földrengés rázta meg Dunaharasztit. Megrongálta a már elkészült mennyezetrészt, a félig kész tornyot. 1957-ben dr. Lajtos József az évben kinevezett plébános vette át a munkák irányítását. Néhány év alatt elkészült a teljes mennyezet, az impozáns torony, helyükre kerültek a harangok. Elkészültek a padok: páratlan szépségű padfői Tóth István fafaragó művészt dicsérik. A tető réz borítást kapott. 1968-ban külső renoválást végeztek, majd 1976-ban került sor a felújított templom felszentelésére. A háborúban megrongálódott Nepomuki Szent János szobor felújítása is elkészült.


1994-ben Láng András vette át Lajtos atyától a plébánosi szolgálatot. Ő a templom barátságosabbá tételét is szorgalmazta: hangerősítő és sugárzó gázfűtés került a templomba. 1997-ben elkészült az új orgona, Solti József dunaharaszti mester és fia keze munkájával. Az ablakokban a drótüveget a hívek adományaiból fokozatosan színes üvegképek váltották fel. Az ablakok emléket állítanak Szent Istvánnak, a Szent Családnak és a magyar szenteknek Sor került a beázások megszűntetésére, és 1999-2000 között teljes külső renoválásra. Ez után kezdődhetett el a régóta óhajtott belső festés.


Célul tűztük ki, hogy templomunk felszentelésének 100-éves évfordulójára újuljon meg, kapjon a templombelső építészeti rangjához méltó díszítőfestést. A felújításra a Szent István templom a püspökség közvetítésével a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától, és Dunaharaszti város önkormányzatától egyaránt 5-5 millió forintot kapott. Ebből elkészült a belső vakolatjavítás, a teljes díszítő festés és aranyozás. Még Karácsony előtt elkészül a régi csillár felújítása, a hiányzó gyöngyfűzérek pótlása. Továbbá elkészül, és beszerelésre kerül egy azonos kivitelű második csillár ragyogó szép cseh eredetű csiszolt üveggyöngyökből. Készülnek a keresztút domborműveit megvilágítani hivatott, egyedi tervezésű, ötvös-iparművész világítótestek. Tavasszal sor kerül a mellékoltárok renoválására, a háborúban, illetve földrengéskor elpusztult díszítő elemek pótlására. Elkészült a jobboldali sekrestyehelység renoválása is: itt fűtött kápolna kialakítása-berendezése van folyamatban. Téli hétköznapokon, amikor csak kevesen jönnek templomba, majd itt lehet a szentmisét megtartani. A plébánián őrzünk egy nagyon szép, értékes Nepomuki Szent János képet valószínűleg a régi templom oltárképét, továbbá egy szép Szent Anna képet. Ezeknek is szeretnénk megújult templomunkban méltó helyet találni. Sort kell kerítenünk majd a toronyfeljáró rendezésére, a vaslépcső festésére. Tervezzük vízöblítéses WC létesítését, víz bevezetését a sekrestyébe.

Elhelyezkedés 

Pest megye
Dunaharaszti
Fő út 67

Térkép: 47.35345, 19.08239  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
2330 Dunaharaszti
Fő u. 71.

Jó tudni

Búcsú: augusztus 20.