kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2015.03.24.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek 
16:30
(1. héten)
szombat
vasárnap 
11:00

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek 
17:30
(1. héten)
szombat
vasárnap 
11:00

Bemutatkozás

A Rábahídvégi Szentháromság-templom története

Templomunk műemlék jellegű. A két mellékoltár képei: Balról a hétfájdalmú Szűzanya, jobbról Szent József a ki Jézussal: műemlékek, a hírneves osztrák festő: Stefan Dorfmeister alkotásai. 1773-ban készültek és 1869-ben vásárolta őket, Bécsben Csontos Ferenc plébános. Sajnos időközben ellopták őket és azóta sem kerültek elő. A mostani képek másolatok csupán!
A templom régi eredetű. Kálmán győri püspök 1342-ben (okt.1.) kelt okirata szerint már akkoriban állt a Szentháromság Rábahídvégi templom: „Ecclesia Sanctae Trinitatis de Hídvégh.” Ősi feljegyzések szerint kezdetben négyszögletű kápolna volt, torony nélkül. Később toldottak hozzá egy kisszerű tornyot nyugat felől. 1572-1693 között a templomot evangélikusok birtokolták. A község előkelő urai a köznemesekkel és jobbágyokkal együtt Czopek György plébános vezetésével elkezdték a templom teljes átépítését. 1769-ben be is fejezték: a templom mai formájában ekkor készült. A régebbi kápolnát részben lebontották, részben beleépítették a megújított templomba. A régi kelet-nyugati fekvésű kápolnát észak-dél irányban meghosszabbították és megmagasították, barokk stílusban átépítették és a környék legszebb templomát képezték ki hozzá.
1832-ben a község legnagyobb részével a templom is leégett, a templomtető a tűt martalékává lett, a kecses torony a harangokkal együtt leomlott a lángba borult plébániaháztól meggyulladva. A község hívei összefogtak és közadakozásból a templomtetőt, a tornyot és a plébániaházat is újjáépítették. Sőt a megmaradt pénzből a szegényház (ispita) mellé egy földszintes iskolát is emeltek.
A főoltár Szentháromság képét Soós János plébános vette a múlt század végén. A mellékoltárokat Ráth János sanktpölteni faragóművész készítette 1862-ben. A templom festményeit és képeit Gaál József budapesti művész festette 1924-ben. Megújította Klonfár János pap-festő-egyházművész. A templom falainak belső újrafestését és az összes újraaranyozási munkát Herendi Károly szombathelyi restaurátor végezte 1972-ben. Orgonája 1846-ból való, 14 változattal, pedállal, azóta többször renoválva. Régi toronyórája szerkezetének már csak romjai vannak meg.
Renoválások: 1924-ben Szekér Antal pápai kamarás, székesegyházi kanonok plébánossága idején kívül és belül; 1964-ben Honti Imre plébánossága idején, kívül (Dr. Winkler József szombathelyi s. püspök áldotta meg). 1982-ben Rajki Ernő tb. kanonok plébánossága alatt ugyancsak teljes külső tatarozást kapott, új vakolattal, Niesin típusú pasztell színezéssel, melyet Dr. Fábián Árpád megyéspüspök megbízásából Dr. Póka György s. püspök áldott meg. Nagyszabású restaurációs munka volt 1976-ban, hogy a templomtető elkorhadt gerendázatát sok szalufa pótlásával nagy részben kicserélték, kb. hatezer tetőcserép átrakásával együtt. A legutolsó teljes tető és külső felújítás 2010-ben valósult meg.


Elhelyezkedés 

Vas megye
Rábahídvég
Bertha György utca 53

Térkép: 47.06747, 16.74483  
A 8-as közúton.

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
A Vasvári Szent Kereszt felmagasztalása plébánia látja el.
Vasvár 9800
Bartók Béla u. 3/A.
Telefonszám:
Plébániahivatal vezetékes (és fax): +36 94/370 142
Plébániahivatal – mobil: +36 30/593 38 44
Plébániahivatal nyitva tartási rendje:
hétfő-péntek: de. 8-11h du. 15-17h között.

Jó tudni

Búcsú: Szentháromság vasárnapja, Pünkösd utáni első vasárnap