kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2022.09.08.

hétfő
kedd
szerda 
17:00
csütörtök
péntek
szombat 
17:00
vasárnap 
9:30

Bemutatkozás

A falunak már a középkorban is volt temploma. A jelenlegi templom alapkövét, melyet Szent Erzsébet tiszteletére építettek 1752-ben rakták le. A templom 1753-ban került felszentelésre. Az építtető kegyúr Beniczky Tamás, akinek leszármazottai is sokat áldoztak a homlokzati, középtornyos, egyhajós, tekintélyes méretű barokk stílusú, rokokó főoltárú templomra. A szentély képei és festése a diadalíven látható felirat szerint 1777-ben készültek. Bergl János osztrák festőnek tulajdonítják, aki a budapesti egyetemi templom festője is. Rokokó tabernákuluma, keresztkútja és szószéke az építés korát idézi.
A templom védőszentje Árpád házi Szent Erzsébet, a főoltárképen magyaros ruhában, arca Mária Teréziáról mintázva. Az előtte térdelő koldus modellje Beniczky, az akkori kegyúr, a mögötte álló apró maga a festő.
A templomhajó, ahol a padok találhatók 1927-ben lett csak kifestve, a kor ízlésének megfelelően. A templom belső renoválásakor, 1980-ban a szentély színvilágához igazítva a műemléki jellegnek megfelelően kapta mostani formáját.
A templomhajó középső részében találunk négy értékes szobrot.
Ezeket a fa szobrokat az 1980-as párizsi világkiállításról hozta Ében Mihály plébános. Bal oldalon Szent Anna a gyermek Máriával és Szent Rozália. Jobb oldalon Szent István király és Szent József a gyermek Jézussal. Ugyancsak a jobb oldalon helyezkedik el a kép az 1800-as évek végéről, V. Piusz pápa képe, amint Rómában előre látja a törökök felett aratott lepantói győzelmet.
Mielőtt a szentélybe lépnénk a szentély jobb oldalán Nepumuki Szent Jánosról készült szekkót találunk a szentély festésének idejéről. Ezen az oldalon helyezkedik el a Szeplőtelen fogantatás oltára, melynek érdekessége, hogy a Szűzanyát körülvevő angyalfejek modelljei a zsámboki földesúr gyermekei voltak. A bal oldalon található Nepumuki Szent János oltára az 1800-as évek végéről.
A szentély boltozatán a a Szentháromság látható. A boltív négy sarkában a négy evangélista. A sekrestye bejárata felett Szent Gellért és Szent Adalbert püspök, jobb oldalon pedig Szent István, Szent László, Szent István és a Magyarok Nagyasszonya látható. A szentély jellegzetességéhez tartozik továbbá a négy fa oszlopon álló baldachin.
A szép templomkertben látható az 1842-ben felállított Nepumuki Szent János szobor, valamint a templomfal előtt a Beniczky család sírkövei.
A római katolikus plébánia 1777-ben épült.


Elhelyezkedés 

Pest megye
Zsámbok

Térkép: 47.54334, 19.60654  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
2116 Zsámbok
Erzsébet tér 8.
Telefon: (28) 462-020
Ellátja: Kóka plébánia.

Jó tudni

Búcsú: november 19.