kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2014.04.25.

hétfő 
17:00
kedd 
17:00
szerda 
17:00
csütörtök 
17:00
péntek 
17:00
szombat 
17:00
vasárnap 
10:00
 
10:30
 
14:30

Kapcsolódó információk

Hétköznapra eső ünnepeken Szent liturgia 10,00-kor

Bemutatkozás

A település görögkatolikus temploma 1820-ban épült a falu fölé emelkedõ dombra. Elsõ paróchusa Mihályi János volt, aki 1820 és 1823 között szolgálta itteni híveit. Komlóskán máig hagyományosan a templom köré temetkeznek. A templom elõtt, a temetõben és az utak mentén több útszéli kereszt található a keleti egyházban hagyományos két dimenziós ábrázolásokhoz ragaszkodva, nem szobor korpusok, hanem festett pléh Krisztusok. A görögkatolikus egyház, így Komlóska görögkatolikus közössége is mindig a legszebbet akarta és akarja adni az Úrnak. Ez jelenik meg a komlóskai templom történetében is. A falu szépülésével párhuzamosan szépül az Istenháza is.

A templomon – kívül-belül – egyaránt nyomon követhetõ az a fejlõdés, amely a településre jellemzõ az elmúlt 9 esztendõben. Komlóska lakosai nagyon ragaszkodnak a történelmükhöz, a régi tárgyakhoz. Az épület folyamatos megújítása ennek szellemében folyik és a következõ években is folytatódik.

A komlóskai templom, csarnoktemplom dongaboltozattal lefedve. Belépve tekintetünk az oltárra szegezõdik, mint általában a lineáris elrendezésû templomoknál. A görögkatolikus templomokban megszokott a templomhajót és a szentélyt elválasztó képállvány, az ikonosztáz hiányzik innen. A templom gazdag díszítettsége pótolja az ikonosztáz hiányát. A két pillérrel tagolt templombelsõt csodálatos, aranyozott gipsz stukkók uralják. Ez a stukkódíszítés szinte egyedülálló a magyarországi templomok, a görögkatolikus templomok között. A felújítás során megszépült belsõ térben ma hangsúlyozottan ez jelenik meg, magára vonva a tekinteteket.

A templom eredeti falfestése az építést követõ évtizedekben készült (napjainkban restaurálták). A boltozat falfestményei közül a templomhajóban az elsõ: Vízkereszt. A második: Feltámadás. A szentélyben látható : Mária megkoronázása. Utóbbit 1954-ben Petrasovszky Emmanuel készítette.

A szentélyben baldachinos menza van. Az oltárkép a templom védõszentjének ünnepét ábrázolja, Jézus mennybemenetelét. A képen csodálatosan látható, hogy Krisztus itt hagyja a lábnyomát. Mintegy sugallva: „Mi a Krisztus lábnyomában haladó emberek vagyunk.” Tudjuk, hogy a görögkatolikus templomokban különös jelentõséget kapnak az ikonok, a falfestmények. Nem dekorációk, hanem mintegy bibliaként, a múlt megjelenítõi, tanítói. Feladatuk, hogy a falakat az Úr és szentjei jelenlétével töltsék meg. Ez történik itt ebben a templomban is.

A templomhajóban az elsõ pilléren jobb oldalon az Istenszülõ Mária képét, a bal oldalon Krisztus ábrázolást láthatunk.

Az eredeti állapotára felújított templom mellett a közösség a régi cirillbetûs evangéliumot is restauráltatta. Folyamatosan felújíttatják a régi miseruhákat, kelyheket. Mindezek kifejezik kötõdésüket a régi tárgyakhoz, szokásokhoz. Máig õrzi a település lakossága a régi hagyományokat is: a vízszentelést a patak partján tartják, a búzaszentelést a földeken.

Elhelyezkedés 

Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Komlóska

Térkép: 48.33996, 21.46436  

Kapcsolat - elérhetőség

Paróchia:
3937 Komlóska
Ady E. u. 10.
Telefon: (47) 338-228

Jó tudni

Búcsú: Urunk mennybemenetele ünnepén