kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2006.05.24.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
10:00

Bemutatkozás

A görögkatolikus templom jellege szerint szabadon álló fallal körülvett homlokzat feletti tornyos, egyhajós, átalakított barokk épület. 1765-ben alapították, 1780-tól állandó lelkészség. 1860-ban leégett, azután építették félköríves szentéje fölé a huszártornyot. A templom kerítésének alapja XVIII. századi, felépítménye 1876-ból való. A kerítés több ízben került renoválásra. Turzán Dezső lelkész idején egybefüggő, durva felületű borítást kapott. 1990-ben újabb munkálatokra volt szükség. Ez a munka a hívek részéről nagy összefogást igényelt. Az udvarról több fenyőfát is kivágtak, mert veszélyeztették a templom épségét. A ma is élő hatalmas tölgy II. Rákóczi Ferenc maradványainak Rodostóból való ”hazahozatalának” emlékére lett ültetve. A fa ma már 96 éves. A II. világháború idején 9 román katona vesztette itt életét, akik ideiglenesen a templom kertjében lettek eltemetve 45 tavaszán, maradványaikat húsvét előtt felvették és a császári úton lévő görögkatolikus temetőben helyezték őket végső nyugalomra. Az udvarban álló kőkereszt 1903-ból való. A változások időszerűségére a templom festése adott alkalmat. A gyönyörű munka Puskás László budapesti festőművész alkotó munkáját dicséri. A hajó északi falára a kételkedő Tamás, a déli falra az Isten Szülő elhunytak képét festette. A mennyezeten, a kórus fölött látható festmény Lázár feltámasztását, a középső Jézus alvilágba való leszállását, a harmadik Urunk Mennybemenetelét ábrázolja. E három képet fogja keretbe bal oldalon Szent Kinga, Szent László, Szent Erzsébet, Szent Imre, Szent Margit, Szent István, jobboldalról Szent Eiréné Piroska császárné, Remete Szent Antal, Alexandriai Szent Katalin, Nagy Szent Brazil, Szent Ilona és Nagy Konstantin császár képe. A templomba érkezőt szemben a szláv típusú ikonosztázion fogadja. Az előző 1812-ben lett felállítva de egy emlékezetes tűzvész martaléka lett. A napjainkban is látható az 1860-as években készült. Dús aranyozású, pasztell zománcozással. A felújítási munkák 1984-98-ig terjedő időszakban zajlottak. Babos István budapesti aranyozó végezte a munkálatokat. Az aranyoztatás költségeit Tarapcsák György és felesége fizette. A bejárat melletti falon emléktábla őrzi a nevüket.

Az ikonosztázion alapképei balról jobbra:
- Szent Miklós képe, (az Istenszülő a kisded Jézussal)
- Az Istenszülő a kisded Jézussal
- A tanító Krisztus
- Az utolsó Szent Mihály arkangyal, a templom védőszentjének képe
Az északi és déli ajtón az angyalok képei vannak elhelyezve.
Középen a királyi ajtó az örömhírvétel és a 4 evangélista képe látható jelképükkel. Fölötte függőleges elosztásban a
- Titkos vacsora képe
- A király és főpap Krisztus
- A kereszt tövében az Istenszülő és Szent János áll
Vízszintes sorokban:
- Az ünnepek képei
- Az apostolok képei
- A proféták ószövetségi igazak képei találhatóak.
Az 1980-as évektől látható, hogy sok munkát törődést igénylő változások történtek. 2001. évben ismét részleges belső festést végeztek és aranyozást is felújították. Új szint kapott a templom külső falazata és teljes külső megvilágításra kerül az épület. Ma a falu központjának esti dísze. A felújítás családok, személyek állami szervek támogatásával valósult meg.

Elhelyezkedés 

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Nyírkáta

Térkép: 47.86542, 22.24608  

Kapcsolat - elérhetőség

Paróchia:
4333 Nyírkáta, Hodászi u. 2.
Tel.: (44) 350-429

Jó tudni

Búcsú: november 8.