kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2022.11.09.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
8:15
 
9:00

Bemutatkozás

Az első fatemplom 1779-ben épült. Valószínű, hogy Szent György nagyvértanú (ünnepe: április 23.) vagy Szent Miklós püspök (ünnepe december 6.) tiszteletére szentelték fel. Iskolája és tanítója már 1771-ben volt.
A jelenleg is fennálló templom építéséről adatok nem maradtak fenn. Az ajtókeretben lévő évszám szerint 1851-ben épült. Természetes dombon álló, egyhajós klasszicizáló épület, kissé előreugró toronnyal. Téglalap alaprajzú (mérete: 25x10 m), félköríves záródású szentéllyel, négy szintes toronnyal. A torony süvege különösen szép, kettős hagyma kupoláját messziről lehet látni. A zömök toronyban jelenleg két harang található. 1. Szent Miklós harang (4q), a felírás szerint: "Öntötte Novotny Antal Temesvárott 1908". 2. Szűz Mária tiszteletére szentelve (1q) " Öntötték : Seltenhofer Frigyes Fiai Harangöntő Gyárában, Sopronban 1925 évben".
A harmadik harangot a " második világégés ideje alatt katonai célokra vitték el a Thassi Ecclésia határozott tiltakozása és híveinek könnyei kíséretében".
A templomba belépve, annak előcsarnokából juthatunk fel a karzatra. A feljárattal szemben kis fülke található, melyben a máriapócsi könnyező kegykép hiteles másolata előtt kérhetjük az Istenszülő közbenjárását. A képet Zolcsák Miklós görögkatolikus pap-ikonfestő készítette 2000-ben.
A templom hajójának mennyezetét három secco díszíti.
Szűz Mária örömhírvétele, Az utolsó (titkos) vacsora, A Hegyi beszéd. Ezt egészíti ki a négy evangélistát ábrázoló kép, amely a mennyezet négy sarkában található. A képek népies elemeket hordoznak de szépek és ízlésesek. A szentély apszisában, a "JERTEK IMÁDJUK KRISZTUST!" fölírás olvasható.
A mennyezeten a Szentháromság hagyományos ábrázolását láthatjuk. A baldachinos oltárt négy egyszerű faragású, fehérre festett, korinthoszi fejezetrészénél aranyozott oszlop támasztja alá. Az oltáron ízlésesen megoldott és kivitelezett szentségtartó fülke van, az oltárasztalt elölről egy olajfestmény díszíti, melynek témája: Izsák föláldozása.
A templom leginkább szembetűnő ékessége az ikonosztáz, amely 1987-1988-ban készült. A 13 féle fából faragott munkákat tervezték és készítették: Juhász Mihály és Palincsár István asztalos mesterek művészi módon. A királyi ajtón az eukharisztia anyagára utaló búzakalász és szőlőfürt, illetve annak előképét jelző, a kenyérszaporítás csodáját felidéző, öt kenyér és két hal fafaragása látható. Az ikonképeket Pásztor Miklós görögkatolikus festőművész készítette, 1987-ben.
A templom címünnepét bemutató egész alakos alapkép, az Istenszülőt úgy ábrázolja, hogy védőleplét a Nyírtassi Görögkatolikus templom fölött terjeszti ki, így oltalmazza egyházközséget, híveket. A templom műemlék.




A görögkatolikusok száma 680 fő. Az anyaegyházhoz két filia tartozik: Pátroha és Berkesz. Az itt élő hívek lelki gondozását is a nyírtassi görögkatolikus parókus végzi, aki a 13. fölszentelt pap az egyházközség élén.


Elhelyezkedés 

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Nyírtass

Térkép: 48.11308, 22.02210  

Kapcsolat - elérhetőség

Paróchia:
4522 Nyírtass, Árpád u. 19.
Tel.: (45) 457-244

Jó tudni

Búcsú: október 1.