kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2015.10.31.

hétfő 
18:00
kedd 
18:00
szerda
csütörtök 
18:00
péntek
szombat 
18:00
vasárnap 
8:00

hétfő 
19:00
kedd 
19:00
szerda
csütörtök 
19:00
péntek
szombat 
19:00
vasárnap 
8:00

Bemutatkozás

A Hanság déli szélén fekvő kisközség Győr-Sopron megyéhez és a Győri püspökséghez tartozik.
Kanizsai János prímás, esztergomi érsek, Kapuvár ura 1390-ben a Szűz Mária tiszteletére kápolnát építtetett, amelybe egy Mária-képet helyezett. A hagyomány szerint már ez előtt a kép előtt is sok csodás gyógyulás történt, amelynek hírére a Rábaköz népe nagy számban kereste fel a kegyhelyet. A protestáns képrombolók azonban 1572-ben feldúlták a kápolnát. (Ekkor pusztult el Csorna premontrei prépostsága is.)
Esterházy Pál nádor 1644-ben romjaiból újjáépíttette és 1690-ben kismartoni várából odavitette a máig meglévő Mária-szobrot. Ő maga így ír erről: „az aétatos hívek gyakran oda járulván, sok súlyos betegségektül szabadíttattanak-meg Isteni malaszt által, a' mint hogy most-is a csudák meg nem szűnnek, sőt naponként szaporodnak.
A' mely Kép pedig az Oltáron vagyon, asztatt Kis-Marton várábul vitettem oda, Isten, 's a' Boldogságos Szűz tisztességére, a' Körösztyén híveknek pedig lölki vigasztalására, mely faragtatott a' mint reá van írva, az Ezer hatszáz negyedik Esztendőben." Ezt a kegyszobor hátán lévő latin nyelvű felírás is megörökíti.
A kegyhelynek XIV. Benedek pápa Mária szeplőtelen fogantatása és születése ünnepeire teljes búcsút engedélyezett 1752-ben. IX. Pius ezeket a kiváltságokat 1858-ban, a lourdes-i jelenés évében tovább bővítette.
A hársfából faragott és öltöztetett Mária-szobor aranyozott ezüst koronáit még Esterházy Pál készíttette. A rokokó oltár körül egykor különféle hálaajándékok, fogadalmi tárgyak és képek voltak. Néhány jellegzetes példányuk ma is megvan a templom oratóriumában. A temlom körüli Kálvária 14 stációja a múlt század közepén épült (1859). Máig fontos szerepe van a búcsújárás ájtatosságai során.
Búcsúi: Sarlós Boldogasszony (július 2), Nagyboldogasszony (augusztus 15), - ez a fő búcsúja, a templom titulusünnepe, ünnepi miserenddel-, Kisasszony napja (szeptember 8). A barokk templom tartogat néhány érdekes látnivalót. Homlokzati fülkéjében álló Szent István- és Szent László-szobrok pl. a győri székesegyházból származnak. A szentély mennyezetén lévő, Mária mennybevitelét ábrázoló kép a XVIII. század közepéről való.
A múlt század közepén (1860) épült az állattartók védőszentjének, Szent Vendelnek a kápolnája.

A búcsújáróhelyről bővebben: http://www.bucsujaras.hu/osli/index.html


Elhelyezkedés 

Győr-Moson-Sopron megye
Osli

Térkép: 47.63508, 17.07692  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
9354 Osli
Rákóczi Ferenc u. 2.
Telefon: (96) 250-155
Bálizs Péter plébános
Búcsújáróhely

Jó tudni

Búcsú: augusztus 15.