Frissítve ill. megerősítve: 2025.01.02.
Ó olyan jó lenne, ha a legkisebb településről is megtudhatnánk, hogy mikor van a hétvégén (és hétköznap) szentmise! Te most épp itt keresed. De lehet, hogy épp nem találsz friss adatot. Segíts nekünk, hogy segíthessünk neked!
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:
Kapcsolódó információk
Minden hónap 2. csütörtökén, a szentmise előtt imaórát tartanak papi, és szerzetesi hivatásokért (téli időszámításkor 17:00 órától, nyári időszámításkor 18:00 órától)
Csütörtökön, a szentmise után szentségimádást tartanak.
Szentségimádások a következő időben
January 9., Csütörtök 18:30 – 19:30 Elsőcsütörtökön vezetett, a többi csütörtökön csendes.
January 16., Csütörtök 18:30 – 19:30 Elsőcsütörtökön vezetett, a többi csütörtökön csendes.
January 23., Csütörtök 18:30 – 19:30 Elsőcsütörtökön vezetett, a többi csütörtökön csendes.
January 30., Csütörtök 18:30 – 19:30 Elsőcsütörtökön vezetett, a többi csütörtökön csendes.
February 6., Csütörtök 18:30 – 19:30 Elsőcsütörtökön vezetett, a többi csütörtökön csendes.
Bemutatkozás
KÁMON Szombathely északnyugati irányban fekvő városrésze. Valamikor peremközség volt. Plébániailag a Szombathelyi Székesegyházi Plábániához tartozott. 1930-ban vált önálló plábániává.
A kámoni hívek a herényi templomba jártak szentmisére. 1913-ban építettek a település részére iskolát. Az akkori szokás szerint az iskolában két osztályt összenyitottak, és ott tartották a szentmiséket. Kámon közepén egy harang-torony állt. 1919-ben a lengyel hadifoglyok által fából készített kápolnát Kámonnak ajándékozták. A kápolnát társzekéren szállították a harangtorony mellé. Így egy kis kápolna alakult ki. A kápolna búcsúnapján (Mária neve) szentségimádást tartottak évente, ünnepélyes esti szentmisével. A vasárnapi szentmisék továbbra is az iskolában voltak.
1940-ben katonákat szállásoltak az iskolába. Misézésre csak a szentély maradt. Július 30-án GRŐSZ JÓZSEF püspök a hadseregparancsnokságtól kéri az iskola kiürítését.
1949-ben az iskolakápolna már szűknek bizonyult, ezért SARLAY GÉZA plébános megkezdi a templomépítés előkészületeit. A templomépítéshez két kámoni család: a Bodorkós és a Bognár család ajándékozott egy egy nagy telket a Szent Imre herceg utca és a Gyöngyös patak között. Május hónapban elkészül a költségvetés KIRCHFELD KÁROLY építőmester tervei alapján. A templomhoz tervezett tornyot a hatóságok az építési engedély ellenére nem engedik felépíteni. Az egyházközség, hogy a torony tégláját megmentse, a templom padlózatába rakja le. A templomot KRISZTUS KIRÁLY tiszteletére 1950-ben KOVÁCS SÁNDOR megyés püspök szenteli fel. A főoltár fölé egy Mindenszentek Királynéja festmény kerül.
Az 1957-es év rossz értelemben mozgalmas. Elhunyt a plébánia első lelkipásztora. Februárban SÜLE FERENC volt püspöki titkárt nevezik ki plébánosnak. Nyolc hónap után menesztik, politikai okokból. Többször ártatlanul bebörtönözték.
1957 őszén SCHMIDT JÓZSEFET nevezik ki a plébánia vezetőjének. Felszedi a padlózatból a téglát, mert nehezen lehet a templomot tisztogatni. Mozaikpadlót raknak a templomba. Tornyot azonban ekkor sem engednek építeni, a tégla feltornyozva áll a templom mellett.
1964-ben KOPÁCSI LÓRÁNT premontrei tanárt nevezik ki plébánosnak. 1965-ben Sugár Gyula szentendrei szobrászművésszel művészi Krisztus Király-szobrot készíttetett. A szobor a főoltár fölé kerül. Az addig az oltár felett függő kép Mindenszentek királynéját ábrázolja, amely jelenleg a szentélyben a sekrestye bejáratával szemben látható. Kopácsi plébánost azzal a váddal helyezik el, hogy nem kért engedélyt a szobor felállítására.
1966-tól KALMÁR LÁSZLÓ lett a plébános, aki hamarosan a szombathelyi autóbuszpályaudvaron hirtelen meghalt.
1967-től 1995-ig HORVÁTH JÁNOS vezeti a plébániát. Németh József szombathelyi ötvösmesterrel készítteti el a templom berendezéseit: a keresztkutat és a keresztút stációit.
Szép gondolatot hordoz a húsvéti gyertya szimpolikája. Krisztus Király két koronáját jeleníti meg: a diadalmas király koronája látható felül, alul pedig a szenvedő király töviskoronája. Ebben az időszakban készül el a liturgikus tér berendezése, az olvasóállvány, a papi székek és az oltár.
Figyelemreméltó, hogy Horváth János plébánossága idejében az állami megbí-zottól minden munkához külön engedélyre volt szükség. Ez kiterjedt a templom festésére, dupla ablakok készítésére, padlózásra, székek beszerzésére vagy kályhák beállítására.
1978-ban a plébánia szülötte, Dömötör László Hilár megajándékozta a templomot egy új haranggal. A harang a "Jézus Szíve tiszteletére" felírást kapta. A harangot a kápolna kis tornyába helyezték el a másik harang mellé, amely 1927-ben készült "Szűz Mária segíts!" felirattal. Jelenleg mindkét harang a templom új tornyában van.
1973-ban Horváth János a templomtér sarkában felépíti a jelenleg is használt plébániaépületet. A plébánia akkori költségvetése 327 ezer 600 forint volt.
1991-ben betonkockákkal zakják ki a templomteret.
1995-től BRENNER JÓZSEF helynök, plébános irányítja a kámoni plébániát. 2000-ben a templom két ütemben új padokat kap.
2001-ben a templom a burgenlandi Doborjánból, Liszt Ferenc szülőfalujából egy hét változatos pneumatikus orgonát kap ajándékba. Az orgona új szekrényét Kiss István szombathelyi hangszerkészítő és orgonaépítő készítette el. Az orgona szentelése 2002. június 30-án történt a raidingi kórus közreműködésével, az ottani egyházközség jelenlétében. Ekkor került a templomba a kápolnából a nagyméretű Mária Magdolna-kép, festésének időpontja 1817. Az oldalfalat a Pásztorok imádása című festmény díszíti. Valószínűleg a XVIII. század végén készült. A képtől balra egy palástos Madonna látható. A kis Jézuson egy külön kis palást van. A szobrot egyetlen fából faragták ki. A szószék felett egy nagy faragott feszület található. A hívek által nagyon kedvelt a Lourdes-i kápolna. A templomba érkező hívek itt meg szoktak állni, és Szűz Máriát köszöntik. Minden évben búcsúnapként a plébánia Mária nevenapját tartja. Ez a hagyomány a lengyel kápolna felállításáig megy vissza.
A kápolnát 2001-ben az elkerülő út építése miatt lebontották. Ennek kártalanítása volt az alapja a templomtorony építésének. 2001. szeptember 16-án dr. KONKOLY ISTVÁN megyés püspök áldotta meg a közlekedési csomópont mellett a kápolna helyén felállított Nepomuki Szent János-szobrot. Ezzel egyidőben a harangok egy ideiglenes betonoszlopra kerültek a templomtéren. Most már jól hallhatóan szóltak a szentmisék előtt. A lebontott képolnát a Jáki úti temető hősök parcellájában építették fel dr. Andor Ferenc igazgató kezdeményezésére.
2002-ben megkezdődött a torony alapozása, amely még azon az őszön elkészült. 2003. július 28-án került sor az ünnepélyes megáldásra, amelyet a megyés püspök végzett. A torony tervezője Rónai Károly építészmérnök, a kivitelezési munkákat a szombathelyi ÉPSZÖV végezte. Mivel a szép új torony nagyon elütött a kopott templomhajótól, ezért a következő évben először a templomtető újult meg, majd a templom falai. A rendezett külső látványhoz még a tér rendezése hiányzott. A 2004-es évben készült el a tér kőburkolata és az autóparkoló kialakítása, a park tervezésével együtt. Németh Attila villanyszerelő jóvoltából az egész templom villanyhálózata megújult. A templom ízléses világítótesteket, csillárokat kapott.
A kámoni hívek most méltán elmondhatják az írás szavaival:
"SZERETEM URAM A TE HÁZADNAK ÉKESSÉGÉT, ÉS DICSŐSÉGED LAKÓHELYÉT"
(Zsolt.25,8.)
Írta: Brenner József
kanonok-plébános