Szent István király-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2023.04.14.
Kapcsolódó információk
Közösségek a helyszínen
Bemutatkozás
A Szent István király tiszteletére szentelt katolikus templom 1773 és 1785 között épült barokk stílusban, a homlokzat síkjából kissé előrelépő toronnyal, szegmentíves szentélyzáródással.
A csehsüveg-boltozatos belsőben a főoltárt Sperer Mihály készítette 1800-ban. Szent Istvánt ábrázoló oltárképe a XIX. század közepéről való. A templomot az idők folyamán erősen átépítették.
Az országosan is ismert dal, "Sej, Nagy-Abonyban csak két torony látszik" kezdetű, idézi templomunkat. A Szent István római katolikus templom tornya az egyik (mint legmagasabb) torony; a másik a református templomé, a harmadiknak (ti. a zsinagógának) nincsen tornya.
A templom Sztranovszki János plébános kezdeményezésére épült, az alapkövet 1773 júniusában tette le Szentmártoni Ferenc kerületi esperes.
A Szeplőtelen fogantatás oltára, valamint a padok, Vácról kerültek ide, a piarista templomból, 1787-ben.
1795-ben Sebestyén János plébános szószéket készíttetett.
Bodonyi Miklós esperes nevéhez fűződik a főoltár és a szentély elkészíttetése 1800-ban, majd a mellékoltároké 1801-ben; ugyanezen évben épült fel a parókia.
1825-ben sor került a templom épületének jelentősebb renoválására, majd 1912-ben Lévai Mihály püspök újíttatta fel ismét. (Lévai Mihály 1900-ban került Abonyba plébánosnak.) Az ő idejében festette a mennyezeti freskókat Thury Gyula, s készült el a Szentsír-kápolna.
A II. világháború idején bombatalálat érte a templomot és a parókiát is.
A templom belső felújítására 1954-ben került sor. Ennek során Horváth József helyi festőművész-rajztanár restaurálta a mennyezeti freskót. A "lurdi barlang" 1958-ban épült meg. 1963-ban került sor a templomtető felújítására. 1970-ben elkészült az új főoltár, amely Takács István alkotása; Szent István király Szűz Mária oltalmába ajánlja a Szent Koronát és az országot. Szembemiséző oltára 1978 óta van a templomnak. Nagy András plébános készítette el a templom fűtését. 1989-ben érkezett meg az új, hat mázsás Szent István-harang, amelyet András atya szentelt fel. (A harang Gombos Lajos harangöntő mester műhelyében készült Őrbottyánban.)
Forrás: "Abony" helytörténeti tankönyv, 66.-67. olodal