kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2015.03.04.

A több mint 5000 aktív misézőhely adatai leginkább azért elavultak, mert olyan bonyolult és elavult az adminisztrációs felület, hogy önkénteseink is elmenekülnének tőle. Most a megszámlálhatatlan önkéntes óra mellett fizetett programozókkal szeretnénk a motorháztető alatt a dugattyúkat és a hengert kicserélni. Ehhez kérünk anyagi segítséget mini adományoktól a kincsesládákig.

Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:

Vigyázzat! Több mint hét éves adatok!

Sajnos nagyon régen nem hallottunk erről a misézőhelyről, így könnyen előfordulhat, hogy hibás az itt látható miserend. Kérjük, ha tud frissebbet, vagy meg tudja erősíteni, hogy ezek helyes adatok, akkor küldjön nekünk észrevételt!

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
8:00
Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás

Szent György vértanúról nevezett plébániatemplom
(Árpád-kori műemlék)

A Muzsla-forrás dombján, a temető közepén áll a templom. A község rendezősége középkori települést tételez fel, az "Egyházasdozmat" pedig a korai feljegyzésekben az Árpád-kor egyházszervezésére utal. A templom körüli épületek bizonyítják, hogy a falu nemzetségi szállásterület volt. A mai templomban megtalálhatjuk az ősi építményt. Első írásos emlékünk idején, 1453-ban már állt a Szent György plébániatemplom. A templom fala római kori sírköveket rejt, az alap római villa maradványaira épülhetett. Erre utal a fekvése, amely kissé eltér a kelet-nyugati iránytól és a rómaiak villáinak kedvelt tájolását követi.

A templom 1690-ben leégett. 1707-ben barokk stílusban átépítették, s ez jellemzi ma is. Egyhajós, a szentély nyolcszögletű, tornya a nyugati oldalon helyezkedik el a bejárattal együtt. Alatta kripta van. Egyes stíluselemek a jáki Benedek rend építési stíluskapcsolatára utalnak, mások a cisztercita rend építési hatását jelzik. A templom berendezési tárgyai a történelem folyamán cserélődtek. Legértékesebb, ritkaságszámba menő értéke a XIV. század eleji "Mária a Gyermekkel" szobor. A Madonna a felhőkből emelkedik ki, félholdon áll, hosszú haja a hátára hull. Az ábrázolás ikonográfiai gyökere részben a magyar mitológia Napasszonya. A Napasszony a döghalállal pusztító sárkánytól menti meg a fiát, és sugaraival elpusztítja a betegséget. A gazdag főoltár, a két mellékoltár és a szószék is a barokk időket idézi. Ugyancsak barokk stílusú az id. Dorfmeister István alkotta Szent György kép is. Jelenleg két harangja van a templomnak. Az évszázadok során háborúk, tűzvészek, reformáció, az idő pusztította, de Dozmat lakossága mindig újjáépítette. 1936-ban festette ki Steffek Albin. A háború után szinte romos állapotban volt. A templom megmentésére a huszonnegyedik óra utolsó perceiben került sor. Felújítása 1993 óta széleskörű lakossági összefogással napjainkban is folyik.


Elhelyezkedés 

Vas megye
Dozmat

Térkép: 47.23514, 16.50764  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
9791 Dozmat
Kárpáti tér 1.
ellátó plébánia: Torony

Jó tudni

Búcsú: április 24.