kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Teljesen akadálymentes: A bejáratnál, a templomtérben és a helyiségekben sincsenek lépcsők.

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2022.11.01.

hétfő
kedd
szerda 
18:00
csütörtök
péntek 
18:00
szombat
vasárnap 
8:30
 
10:30
 
18:00

Kapcsolódó információk

Görögkatolikus Szent Liturgia van minden hónap 1. és 2. vasárnapján 10,30-tól.
Rózsafüzér:

Péntek mise előtt 17:30-tól
Vasárnap mise előtt 8:00 és 17:30-tól

Szentségimádás:
Csütörtök 18:00 és 19:00 között (minden héten)
Első péntek 17:00-18:00 között.

Biblia óra: Hétfő 19:00
Ministráns hittan: Csütörtök: 18:00
Ifjúsági hittan: Péntek: 18:00
Katekumen hittan:
Péntek 19:00 (minden második hét) Alsógöd
Énekkari próbák:
Kedd 20:00 Szent Imre kórus
Péntek 18:00 Gitáros énekkar
Vasárnap 17:00 Gitáros énekkar (beéneklés)
Péntek: 18:30 Scola próba
Klubok: Kedd 10:00 és 11:30 között Baba - mama klub
Péntek Kb. 18:30-tól filmklub (Külön hirdetés szerint)
Karitász ruhavásár:
Szombat 8:00 és 11:00 között a hónap 1. és 3. hete (április október)

Bemutatkozás

A törökdúlás első harmadában elpusztult a virágzó falu, kör alaprajzú templomával együtt.  A reformkorban a Madách családtól Grassalkowich Antal szerezte meg a birtokot, majd bérbe adta Mayerffy Ferencnek, akinek nevéhez fűződik az első magyar feliratú harang is, amit a teljes Habsburg elnyomás idején, 1805-ben öntetett ki "Göd tágas pusztája" részére. Ez a harang látható Göd címerében is. 1906-tól kezdve, amikor a helybéli földbirtokosok birtokaik egy részét parcellázták, a lakosság gyors ütemben növekedett, ekkor két közigazgatási egység jött létre Felsőgöd (1914) és Alsógöd (1921).
 

 A mai templom helyén 1911. október 8.-án haranglábat és kőkeresztet állítottak. Ez a kőkereszt ma is látható a templom homlokzata előtt a jobb oldalon.
 

 

1923-ban megkezdődött a templom építése, dr. Fábián Gáspár építész tervezte a templomot. munka.

 

Felsőgöd lakossága, hívek és nem hívek ingyen munkával, építőanyagokkal és pénz-adományokkal segítették az építkezést. Az épület alapkövének ünnepélyes letételére 1923. augusztus 19.-én került sor.
 

Bozóky Gyula minden követ megmozgatva világméretű gyűjtésbe kezdett, szervezte a munkálatokat. Az építkezést számos csodajel kísérte, amelynek eredményeként 1924. őszére elkészült a templom. Az elkészült templomot Hanauer A. István váci megyés püspök a lakosság, valamint több egyházi és világi méltóság jelenlétében 1924. szeptember 14.-én Jézus Szívének tiszteletére szentelték fel.
 

Ebben az időben vált egyházi körökben fogalommá templomot építeni „felsőgödi módon”. A szervezői munka nyomán nemcsak a tervek készültek ingyen, hanem az építéshez szükséges pénz nagy részét is Bozóky Gyula gyűjtötte össze adományokból, a hazai és a világ számos püspökségéhez és egyházi intézményeihez címzett több száz levele, valamint személyes ismeretsége révén.
 

 

Templomunk a román stílus jegyeinek felhasználásával készült- ez a legszerényebb, legegyszerűbb stílus a neoirányzatok közül – ebben az esetben is a takarékosság volt a legfőbb szempont.
 

 

A kezdeti tervek fedezet hiányában még inkább leegyszerűsödtek, így maradt el a főhajó kőboltozata, helyére fafödémes síkmennyezet került. A torony tetejének dőlésszöge is alacsonyabb lett a végső terveken.
 

A templom tervezése során merült fel az oldalhajó gondolata is, mely később nagyon praktikusnak mutatkozott. Templomunk egyszerre viseli magán a román (a rozetta, a lőrésszerű ablakok, oldalhajók, boltív motívumok), és az észak-itáliai ókeresztény templomok (síkmennyezet, lapos lejtésű tetők, a boltíves előtér, különálló harangtorony) jellegét.
 

Anyagi okokból akkor nem került tervezésre az északi oldalon lévő oldalhajó, és a templomhoz kapcsolódó plébánia. A plébánia épülete 1927-28-ban, az oldalhajó, pedig 2004-2005-ben Ország Tibor plébános irányításával - szintén a hívek összefogásából fakadóan - megépült, egységessé, befejezetté téve az immár háromhajós templom építését.
 

A templom-belső díszítése az idők során, több átalakításon esett át. Idővel elkerültek a falról az eredeti freskók, és a szembemiséző oltár létesítése is átalakította a szentély belső részét. A Templom keresztúti stációit, melyet még Bozóky Gyula készíttette 1924-ben Pécsen a Zsolnay-gyárban levették a falakról. Sajnos a jelenlegi feltalálási helye ismeretlen.
 

A Pieta szobrunk Tóth István szobrászművész alkotása, mely a nagyváradi „Barátok templománál” elhelyezett kőszobor első gipsz öntvénye. A restaurálást Fügedi Richárd szobrászművész végezte.
 

A Piarista Szakiskola tanárainak és diákjainak munkája és a hívek adakozásának eredményeként megtörtént a padsorok teljes cseréje is.
 

Az utolsó lényeges átalakítás a Mária-kápolnához kapcsolódóan a belső tér felújítása volt, amelynek során a Lourdes-forrás vizében megmerített különleges Mária-szobrunk elnyerte méltó helyét az új kápolnában.
 

A templombelső tekintetében említést érdemel még az új fémlemezből készült keresztút (T. Gy. és F. S. munkája), a festett ólomkiöntéses üvegablakok (Panka József munkája), amelyek a magyar szenteknek és a templomépítés összefogásának állítanak emléket. A főhajó Jézus Szent Szívét ábrázoló üvegablakát maga Bozóky Gyula tervezte. Itt jegyezzük meg, hogy templomépítőnk képzőművészeti, imakönyv írói valamint úti élmény leírásai is jelentősek. (pl.: a Szentföld lelke I..-II.) A Mária-kápolnában található üvegablakok a Szűzanya hétfájdalmát örökítik meg (Fecske Orsolya szociális nővér munkája) a faoltár és intarziaképek Tóth Sándor és a Piarista Szakiskola alkotása.
 

Megújult az eredeti cementburkolatú padlónk is, világosabbá téve az egész templom-belsőt. Az oldalkápolnában kialakításra került egy, a templomtértől üvegfallal leválasztott babaszoba. Elkészült a templom korszerű belső világítása és hangosítása, valamint a külső díszvilágítás 1. üteme. A 2. ütem, terveink szerint 2009. szeptember 14.-re, templomunk 85. évfordulójára készül el. A munkálatokat a Bozóky Gyula alapítvány koordinálja,
 

Az Actio Catholica keretében 1946-tól 1951-ig lelkigyakorlatos ház is volt Felsőgödön, melyet Fényi Ottó premontrei kanonok vezetett.
 

A templomépítés hiteles történetét az 1923-tól vezetett Historia Domus örökítette meg, amely már 1906-tól rögzítette az eseményeket.
 

 

Írta: Czikó Miklós


Elhelyezkedés 

Pest megye
Göd
Bozóky Gyula tér 2

Térkép: 47.70362, 19.14841  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
2132 Göd
Bozóky tér 2.
Telefon/Fax: (27) 532-140

Jó tudni

Búcsú: Jézus Szíve ünnepe utáni vasárnap