kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2024.01.10.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
10:30

Kapcsolódó információk

Szentmisék Húsvétvasárnaptól Karácsony napjáig: 10.30-kor vannak.

Bemutatkozás

Trianon után Uzdóczy Zadravecz István 1931-ben Magyarország legmagasabb pontján, a Kékes-tetőn egy hatalmas, 30 m magas Magyarok Nagyasszonya szobrot akart állíttatni. Gyöngyös város erre a célra másfélhold területet ajánlott fel az erdejéből. Megindult egy országos gyűjtés is, de a befolyt összeg nem biztosította a felmerülő költségeket. Tíz évvel később, 1941-ben, Karácsonyi Aladár gyöngyösi házfőnök, mint gyakorlati lelkipásztor alkalmasabbnak gondolta, hogy inkább kápolna épüljön a Gyöngyös, Gallya-tető, Parád és Kékes-tető felé vezető utak csomópontján a kirándulók és üdülők lelki szükségleteinek kielégítésére. A Város erre a célra három hold terület ajándékozott. 1942-ben fel is épült mátrai cserkőből rusztikusan megmunkált falaival. Az építész, Gajdóczky Dezső szellemes ötlettel a szentélyt rejtett tetőtéri ablakkal ragyogó fénybe öltöztette. Az aranyfüstlemezekkel borított fenséges tartású Magyarok Nagyasszonya szobrot Morcsa-Mannhardt Gyula alkotta. Még abban az évben augusztus 20-án Uzdóczy-Zadravecz István. nyugalmazott tábori püspök fel is szentelte.
1973-ban P. Kákonyi Asztrik tervei szerint az Új liturgikus előírásoknak megfelelően átalakították a szentélyt. Ez alkalommal ő a templom ablakaiba Szent Ferenc Naphimnuszának gondolatai alapján színes üvegablakokat tervezett. Tudatosan arra törekedett, hogy akik a Mátrába kirándulnak, Szent Ferenc ihletével nézzék a teremtett világot.
1998-ban a templom tornya elé akácfából faragott nagy feszületre Krisztus keresztre feszített testének bronz képmása került.
Az 1990-es években, amikor dr. Soós János Ányos ferences atya Mátraháza plébánosa lett, a templom körül elhelyezkedő természetes parkban megálmodta,  az Assisi Szent Ferenc Naphimnuszáról elnevezett parkot. A parkot 2001. szeptember 15-én áldotta meg Majnek Antal püspök. A himnusz tíz versszakának színes kerámia ábrázolázolását, Várkonyi Maréza mátraházai keramikus művész alkotta. A díszkapukat Fenyvesi László Mátraházai Fafaragó készítette.
A Naphimnusz Park építő munkáit az esztergomi és a szentendrei ferences diákok végezték. Egy kis ösvényen vannak az egyes állomások, melyek sorban idézik a himnusz egymást követő gondolatait.  Az ösvény mentén egy kis kápolna is található.


Elhelyezkedés 

Heves megye
Gyöngyös

Térkép: 47.86893, 19.98012  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
Ferences lelkészség
3233 Mátraháza, HRSZ. 7123
Telefon: (37) 374-058
Ellátja a gyöngyösi ferences plébánia.


Jó tudni

Búcsú: október 8.