Szűz Mária neve-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2021.03.12.
Összegyűlt 320 adományozásnak hála 4,5 millió forint arra, hogy a miserend.hu közepében működő struktúra és adminisztrációs felület megújulhasson, hogy modernizálhassuk és ezen keresztül frissíthessük a miserend.hu-t. Köszönjük szépen a sok-sok támogatást, a gyűjtés megosztását, minden hálát és fohászt!
Folytatódjon hát a munka önkéntesen és fizetve egyaránt!
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:
Kapcsolódó információk
Bemutatkozás
A templom 1858-ban épült. A romantikus építészeti stílus jellegzetességeit mutatja. A maga idején korának legmodernebb egyházművészeti stílusában épült. Műemléki értéke kétségtelen. Czigler Antal a mestere.
A mennyezeti freskók az ún. nazarénus iskolai irányt tükrözik. Ismeretes, hogy a nazarénusok Rómában külön egyházművészeti közösséget alkottak a német Overbeck Johann Friedrich (1789-1869) és a magyar Szoldatits Ferenc (1820-1916) festõkkel az élen. Céljuknak a középkori egyházművészet, elsõsorban a quattrocento (Rafael, Boticelli, Philippe Lippi, Bellini) áhítatos, bensõséges, lírai szellemének, egyháziasságának feltámasztását tűzték ki. Szoldatitsnak ilyen alkotásai vannak Egerben (székesegyház), Budapest, Temesvár, Sz.halom templomaiban. (Éder: Mûvészeti lexikon.)
Kiss Alajos egri festõtanár Újkígyóson ezeket a hagyományokat követte. A freskók keretdíszei, emblémái szintén átlagon felüli ízlésrõl tanúskodnak. Esetleges restauráláskor feltétlenül megkímélendõk.
A fõoltárkép Fischer Károly gyulai festõnek, Munkácsy Mihály elsõ mesterének alkotása. A mellékoltárok szentképei is ihletett alkotások, ha nem is jelentékenyek. A Szent József-kép már sablonosabb. A szobrok nem ütik meg a templomi műalkotások színvonalát. A Wenckheim-címer a múltnak egyik megbecsülendõ darabja.
A külsõ fal Szent Ferenc és Vendel szobrai szegedi hagyományokra utalnak. (Alsóvárosi oltárok, alsótanyán Szt. Vendel kápolna is.)
A templomot 2008-2009 évben kívül-belül megújították.