Sarlós Boldogasszony (ferences) templom
Frissítve ill. megerősítve: 2018.12.10.
Összegyűlt 320 adományozásnak hála 4,5 millió forint arra, hogy a miserend.hu közepében működő struktúra és adminisztrációs felület megújulhasson, hogy modernizálhassuk és ezen keresztül frissíthessük a miserend.hu-t. Köszönjük szépen a sok-sok támogatást, a gyűjtés megosztását, minden hálát és fohászt!
Folytatódjon hát a munka önkéntesen és fizetve egyaránt!
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:
Kapcsolódó információk
Zsolozsma:
Reggeli dicséret hétfő-szombat 6.30
Esti dicséret: hétfő-péntek 18.30
Minden héten csütörtökön az esti szentmise után csendes szentségimádás plébániáért.
Minden hónap első vasárnapján 15,30-tól 17,00 óráig teljes rózsafűzér imádság, 17,00 órától a templomban szentségimádás, utána a rózsafüzér társulatnak titokcsere van.
A hónap többi vasárnapján 16,00 órától 17,30-ig teljes rózsafüzér, utána a templomban litánia van.
Minden első csütörtökön 16.30-kor szentségimádás a Jézus Szíve Család vezetésével.
Minden első pénteken a reggeli 7,30-as szentmise után Jézus Szíve litánia.
Minden első szombaton a reggeli 7,30-as szentmise után imádság a papi és szerzetesi hivatásokért.
Minden hónap 13-án fatimai engesztelő imaóra az esti szentmisével kezdődően.
Októberben minden este 17.30-kor rózsafüzér.
November 1-én, 15 órakor sírkőmegáldás és imádság az Alsóvárosi és Püspöki temetőkben.
Novemberben minden este 18 órakor Gergely-mise.
Bemutatkozás
A ferences templom és rendház alapítása az 1370 körüli évekre tehető, alapítója valószínűleg Szécsényi Frank és Simon. A templom legkorábbi részei - a torony és a szentély - a XIV. sz.-ból valók.
A törökök 1526-ban a kolostort és a templomot is kifosztották, a ferencesek azonban öt év alatt helyreállították. Érdekesség, hogy az 1500-as évek végén a török hódoltsági területeken csupán két kolostora maradt meg a ferenceseknek, az egyik Gyöngyösön, a másik Szegeden. A templomot a XVIII. században átépítették. A szentély zárókövén az első építtető, a Báthory család címere látható. A főoltár képeit Hebenstreith József készítette. A kolostort 1727-ben emelték. A templom kriptájában nyugszik a legendás hírű Vak Bottyán János generális. 1907-ben országgyűlési küldöttség látogatott a városba, Thaly Kálmán ekkor adta át azt a vörös márványtáblát, amelyet Bottyán Jánosra emlékezve, kriptája felett a szentély belső déli falán szenteltek fel.
A torony délnyugati sarkához kapcsolódik a Szent Antal-kápolna, a nyugati oldalán ráccsal zárva, északi oldalán egy-egy dór oszlop között klasszicista, kőkeretes sírboltlejárat. A szentély falain egyaránt megtalálhatók a gótikus, illetve a barokk ablakok. Északi falánál emelkedik egy négyszög alapú gótikus torony, mely a barokk átépítés óta körülépített. A főbejáraton belépve kitárul előttünk a pompás - a barokk boltozat ellenére gótikus összhatású -, hosszú és világos hajó. A nyugati végében lévő orgonakarzatot két-két pillér tartja. A szentélyt késő gótikus keresztboltozat fedi, melynek bordái pajzsos zárókövekben futnak össze. Az épületegyüttest 1990-ben kapta vissza a rend.