kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2017.11.11.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök 
16:00
péntek
szombat
vasárnap 
17:00

hétfő
kedd
szerda
csütörtök 
17:00
péntek
szombat
vasárnap 
17:00

Bemutatkozás

A templom 1924-25-ös években épült, felszentelése 1925-ben történt.
A múlt század első évtizedeiben a Kutas környéki több ezer hold területű tanyavilágot lelkipásztorilag Hódmezővásárhelyről látták el. Székkutason (akkori nevén Vásárhely-Kutason) a katolikus templom építésének terve 1923-ban vetődött fel. Cseh András hódmezővásárhelyi plébános és két káplánja Fitos Pál és Balyi János voltak a templomépítés fő mozgatói. A mai Kardoskút határában fekvő 33 hold egyházi földet elcserélték Kiss Sándor református gazda 11 holdjával és ennek a földnek közepére építették a templomot.
A templom alapkövét Hanauer Árpád István váci püspök a tanyákról összesereglett nép előtt ünnepélyes keretek között 1924. május 23-án helyezte el. A templomot Kruzslicz Károly hódmezővásárhelyi építész tervezte, a kivitelező Tóth Kovács Ferenc építőmester volt.
A templom falai gyorsan nőttek ki a pusztából, 1925. június 14-én feltették a toronyra a keresztet. Novemberben helyükre kerültek a templom színes üvegablakai, az ablakok Palka József üvegművész műhelyében készültek, melyek anyagi részét egy-egy kutasi család vállalta magára. 1925. december 6-án Hanauer Árpád István püspök Szent Mihály főangyal tiszteletére felszentelte a templomot.
1928. január elsejétől önállóan anyakönyvezett, 1936. október elsejétől önálló lett a kutasi plébánia.
Székkutason 1956-ban volt egy teljes belső festés, 1965-ben kialakították a szembemiséző oltárt a II. Vatikáni Zsinat rendelkezésének megfelelően.
Következő nagy mérföldkő a templom történetében az 1975-ös év volt melyben felszentelésének 50. évfordulójára az akkori plébános Dr. Nagy Árpád teljesen új liturgikus teret alakított ki. A régi oltárt elbontották, az egész szentélyt süttői vörös márványlapokkal rakták ki. A márványba vésett installáció megörökíti Szent Mihály harcát a gonosszal. A templom bejárata mellett kialakításra került egy gyóntatószoba, amely akkoriban egyedülállónak számított.
1980-ban új külsőt, kőporos vakolatot kapott a templom és a toronysisakot is akkor festették kékre. 2013-ban közel ötven millió forintot nyert pályázaton az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a vidéki örökség megőrzéséhez nyújtott támogatásból az orosházi Jézus Szíve plébánia a székkutasi templom felújítására. A felújítás keretében teljes külső vakolat és tető csere volt. Akadálymentesített bejárat és mozgáskorlátozott parkoló került kialakításra. A templom új esőcsatornákat kapott, megoldásra került a vízelvezetés. A Palka-féle színes üvegablakok közül az öt legrosszabb állapotban lévőt restaurálták.
1987-ben Törzsök Dezső plébános távozása után a plébánia önállósága megszűnt, a hódmezővásárhelyi Szent István Király plébánia vette át oldallagos ellátásra, ami 2004-ig tartott. 2004–2009 között továbbra is a Szent István Király plébánia látta el a székkutasi híveket, de a templom ekkor már csak filia státuszba került. 2009-től az orosházi Jézus Szíve plébánia filiája. 2015. augusztus 10-től ismét a hódmezővásárhelyi Szent István Király plébánia filiája. Vagyis filaként már minden önállósága megszűnt a székkutasi katolikus közösségnek, és mindenben a hódmezővásárhelyi Szent István Király plébániának van alárendelve.


Elhelyezkedés 

Csongrád-Csanád megye
Székkutas

Térkép: 46.50295, 20.53584  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
6821Székkutas
Szabadság u. 3.
Telefon: (62) 346-289
ellátó plébánia:
Az ügyek intézésére Székkutason a szertartások előtt és Hódmezővásárhelyen Szent István Király Plébánián van lehetőség.
6800 Hódmezővásárhely
Szent István tér 4.
Telefon: 62/241-491