kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2021.07.23.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
16:00

Bemutatkozás

A templom keleti kétharmada alapjaiban XIV. századi, mai formáját a XV. század közepén nyerte. A szentély kezdettől fogva boltozott volt, a hajót egy későbbi átépítés során látták el további támpillérekkel.

A templom északi oldalán a XV. században különálló harangtorony épült. Ezután fallal vették körül, amelyhez a tornyot is hozzákapcsolták. A lekerekített sarkú, trapéz formájú erődnek két tornya és egy bástyája volt: a déli oldalon álló bástyából a Makó felé vezető utat ellenőrizték. Az északi toronyból Vásárhely és Csomorkány felé láttak ki, míg a nyugati, ún. kaputoronyból a Szeged felől érkezőket tarthatták szemmel. A keleti oldalon csak a fal és a tetején futó fa védmű jelentette a védelmet, a Száraz-ér közelsége nem tette szükségessé újabb bástya építését.

 

A kb. öt méter magas, tégla erődfalat hatméteres, 2,5-3 méter mély sáncárok vette körül. A későbbi századokban szerepét vesztett erőd anyagát a XVIII. században a lakosság széthordta. Nem sokkal utána a templom hajójára fából készült síkmennyezet került, ennek egy szakasza a karzat fölött még látható. A famennyezet többi része 1924-ből való. A XVIII-XIX. század fordulóján készült a szentély jelenlegi csehsüveg-boltozata - a középkori csillagboltozatnak csak imitációja.
A csehsüveg-boltozat fölött még megvan a késő gótikus födémszerkezet. Szintén XVIII-XX. századi bővítés, illetve átépítés eredménye a templom főhomlokzat felőli egyharmad része. Az új torony egy 1753-ból való ábrázolás alapján épült. Stílusa az erdélyi haranglábakra emlékeztet. Az ablakok - kivéve a szentély déli oldalán levőt - neogótikusak (1922-1923). A szentségtartó fülke valószínűleg a XIV-XV. században készült, de a XX. században neogótikus díszítéssel látták el.
A neogótikus szárnyas oltáron - a trianoni békeszerződés következtében határainkon túlra került - búcsújáró helyek kegyképeinek másolatai láthatók (Nagyszombat, Máriaradna, Fiume, Fraknó vára).
A templom középkori, faragott kő szenteltvíztartója a földeáki templomba került. A szentély alatti kripta 1759-ben készült. A sekrestye barokk boltozatával, ülőfülkéivel a XVIII. században, két részletben épült.


Elhelyezkedés 

Csongrád-Csanád megye
Óföldeák
Dózsa György utca 5

Térkép: 46.29511, 20.43809  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
6923 Óföldeák, Dózsa Gy. út 5.
Tel.: +36  20 - 823 0523
ellátó plébánia: Makó-újvárosi Szent László Király