kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2024.09.03.

Ó olyan jó lenne, ha a legkisebb településről is megtudhatnánk, hogy mikor van a hétvégén (és hétköznap) szentmise! Te most épp itt keresed. De lehet, hogy épp nem találsz friss adatot. Segíts nekünk, hogy segíthessünk neked!

Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az adjukössze.hu oldalon:

hétfő
kedd 
17:00
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
9:00
Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás

A templom és plébánia története


1269-es oklevél szerint Mária királyné birtoka. A török idôben annyira elpusztul, hogy sem a királyi 1564-es, sem a török 1570-es összeíráskor nem találnak feljegyezni valót. Az 1732-es visitatio canonica a budai klarisszáknak itt levô birtokáról tesz említést. A múlt század elején szénbánya nyílik. Ezért 1907-tôl a Mogyorós név helyett a Mogyorósbánya nevet kapja. Az 1332–37. évi pápai tizedjegyzékben Miklós nevû papja szerepel. A török idô alatti elnéptelenedéssel középkori plébániája is megszûnik. 1701-ben Nyerges filiája, 1771-tôl Bajóthoz tartozik. 1914–70 között Péliföldszentkereszt fiókegyháza lesz, majd 1970-tôl önálló plébánia.


Templomáról az 1701. évi visitatio canonica így emlékezik meg: "Temploma elhagyatva tetô nélkül. És mivel régi lakosai a háborúban mind elvesztek, az ide érkezett tótok nem tudják, ki építtette a templomot, vagy hogy melyik szentnek volt szentelve.” Az 1755. évi visitatio canonica-ban pedig ez áll: „Templomának nincs sekrestyéje, szentélye boltíves, a hajó mennyezete deszkázott. Az apácák (budai klarisszák) és a község költségén épült... A plébánosnak (nyergesújfalui) gondoskodnia kell, hogy évenként hétszer szentmise mondassék.” Az említett templom már az ôsi, XII. sz.-ból származó román stílusú templom átépítése. Belsôleg a templomot (80 m2) 1957-ben, külsôleg 1968-ban újítják fel. Az egyházi tulajdonban levô plébániaház 1966-ban épült. Anyakönyvek: 1970-tôl, a korábbiak Bajóton.


A templom és plébánia újabb kori története


1964-től oldallagos ellátásban részesül, először Bajót, majd annak is oldallagos ellátása miatt Nyergesújfalu látja el a lelkipásztori feladatokat. 2000-ben a Jubileumi Év kapcsán elindul a templom külső felújítása, teljes tető megújul, a plébánia épületével együtt, ahol a tetőtér beépítésével kialakul egy közösségi és hittan terem.


2005-ben új Szent Imre kápolna épül, a régi, a Szentkereszt felé vezető uton elhanyagolttá vált, a szobrot ellopták, így az Önkormányzattól kapott területen, a temető felé vezető úton készült el az új kápolna és került bele új szobor.


 


 


Elhelyezkedés 

Komárom-Esztergom megye
Mogyorósbánya

Térkép: 47.72747, 18.60329  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
2535 Mogyorósbánya
Fő u.
plébános: nyergesújfalui - Szent Mihály plébánia látja el.
Telefon: 06 (33) 455-357