kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2024.06.30.

Összegyűlt 320 adományozásnak hála 4,5 millió forint arra, hogy a miserend.hu közepében működő struktúra és adminisztrációs felület megújulhasson, hogy modernizálhassuk és ezen keresztül frissíthessük a miserend.hu-t. Köszönjük szépen a sok-sok támogatást, a gyűjtés megosztását, minden hálát és fohászt!

Folytatódjon hát a munka önkéntesen és fizetve egyaránt!

Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:

18:00

Kapcsolódó információk

2024-ben a kápolna miserendje: 
június 9. (vasárnap) 19 óra
június 23. (vasárnap) 18 óra
július 21. (vasárnap) 18 óra
augusztus 4. (vasárnap) 18 óra
augusztus 18. (vasárnap) 18 óra
Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás




A becehegyi Szentháromság-kápolna







A Balatongyörökhöz tartozó becei szőlőhegy legfőbb ékessége a kápolna, amely 1907-ben épült. Elődjét az új építésekor bontották el, ennek pontos építési ideje ismeretlen. Az építtető becehegyi hegyközség 1785-től vezetett jegyzőkönyve erre vonatkozó bejegyzést nem tartalmaz. Az 1778-as egyházlátogatáskor viszont említik, oltárköve ekkor készült a nemesvitai temploméval együtt. A két oltárkő azonos formájú, mindkettőn Bajzáth József veszprémi püspök viaszpecsétje látható. A régi kápolna tehát mindenképpen a nemesvitai templomot megelőzően épült. Formájáról nem sokat tudni, csak egy térképi ábrázolása ismert 1857-ből, amely szerint hossztengelye majdnem merőleges volt a jelenlegivel. Kelemen Géza nemesvitai plébános 1904-ben kelt levelében írja róla: „A mostani beczei kápolna igen régi, 1766-ban épült, mely javítást igényelne. Megjavítani azonban már azért sem volna érdemes, mert igen kisded, kezdetleges épület; az Isten dicsőségének hirdetésére, a mi tulajdon képeni czélja, kevésbé alkalmas, mivel külsőleg alig tetszik egyébnek közönséges pinczénél, a melynél díszesebb épületek vannak a hegyben; ha kis harangláb nem volna mellette, senki sem gondolná kápolnának." Valószínűleg a kápolna harangjának feliratából következtetett az építés idejére: JOSEPH EISNBERGER GOSS MICH IN RAAB 1767 (EISNBERGER JÓZSEF ÖNTÖTT ENGEM GYŐRBEN, 1767-BEN).







Az 1800-as évek vége felé határozták el egy új, tekintélyesebb épület építését. A költségeket must gyűjtésével (kollekta) kívánták megoldani. Az 1900-as évek elejére 12.630 korona gyűlt össze így, az összeg elegendőnek látszott a megvalósításra. Ekkor a filoxéra [I] miatt a gyűjtést szüneteltetni kellett, az építkezés befejezése utánra azonban tervbe vették a kollekta felújítását, a berendezések költségeinek fedezetére. „A kápolna vagyona, mely ezidöszerint kitesz tizenkettöezerhatszázharmincz koronát, akképpen keletkezett, hogy a hegybeli birtokosok szüretek alkalmával gyűjtés utján mustot adományoztak már azon szándékkal, hogy majdan a régi kápolna helyett egy díszesebb létesülhessen, mely külső formájával is feltüntesse sz. (ent) rendeltetését. Ezen úgynevezett must kollektálás, midőn a filokszéra a szőlőket elpusztította, megszűnt ugyan; miután azonban Isten segítségével most már a szőlők legnagyobbrészt felújítva vannak: remélhető, a mint ígérik is a hegybirtokosok, hogy e régi jó szokást, mihelyt óhajuk teljesülhet, hogy új kápolnájuk lesz, ismét gyakorolják." írja erről a plébános.







A tervet Laskay Emil keszthelyi építőmester készítette, aki 14.343 koronás árajánlatot adott az építésre, amely mintegy kétezer koronával haladta meg a rendelkezésre álló összeget. Báró Hornig Károly veszprémi püspök ezer koronás támogatást ajánlott fel. Azt javasolta, hogy a hiányzó részt a hegybirtokosság egészítse ki, egyszersmind a birtokosok kézi és fuvaros munkát vállaljanak. Az érintetteknek azonban egyik javaslat sem tetszett. Pénzügyi lehetőségeik kimerültek, a munkák biztosítására sem látták a megoldást. A püspök ekkor a felajánlott pénz felhasználását a belső berendezésekre és a fenntartási költségekre korlátozta. Szerinte az építkezést csak akkor szabad elkezdeni, ha előteremtették a fedezetét. A balatonedericsi közbirtokosság a homokot a balatoni itatóból (a jelenlegi strand), a követ pedig a kőfejtőből biztosította.







Közben a plébános tárgyalásba kezdett egy balatonedericsi építőmesterrel Szédl Józseffel is, aki ekkor fejezte be az ottani tejcsarnok építését. Ő 11 800 koronáért vállalta volna a kivitelezést, mire Laskay is engedett az árból, 13.630 korona 82 fillérre szállította le. A hegybirtokosság ekkor 600 koronát szavazott meg a hiányzó összeg pótlására, amely így a püspök ezer koronájával elég lett volna. Hornig Károly azonban ragaszkodott korábbi elhatározásához, miszerint az összeget az építkezéshez nem vehetik igénybe. Az idő közben rohamléptekkel haladt, két év telt el a huzavonával. Közben a kápolna pénztárában levő összeg tovább gyarapodott, 1906 márciusára megközelítette a 14.000 koronát, így végül Laskay ajánlatát fogadták el. Ekkor már nemcsak a magasabb összegű építési költségeket tudták vállalni, de az oltár készíttetését is tervbe vették.







Közben váratlan akadály merült fel: kiderült, a szomszédos balatonedericsi szőlőbirtokos, Szabó Ferenc nevén van a kápolna telke, amelyet lovas kocsijával fordulónak használt. Tulajdonjogáról maga sem tudott. Miután a telekkönyvi bejegyzésre fény derült, a plébánostól és a kápolna gondnokától írásbeli nyilatkozatot csikart ki, hogy szolgalmi joga maradjon. Ellenkező esetben nem járul hozzá a telek átírásához. A hegybirtokosok a követelést alaptalannak tartották, mivel az elbirtokláshoz szükséges harminc év már többszörösen eltelt. Kerítést is szerettek volna készíteni, erre azonban így nem volt lehetőség. Szabó azonban kötötte az ebet a karóhoz, így végül a birtokosok voltak kénytelenek engedni, mivel az elbirtoklást kikényszerítő bírósági per az építés elhúzódásával járt volna.







Majd háromévi huzavona után, 1907 tavaszán az építkezés végre elkezdődhetett, és május végére már a falak is álltak, augusztus elején pedig a munkálatok befejezését jelenthette a plébános a püspöknek. A tetőszerkezet készítése közben a villámhárítóra 280 korona kiegészítés kellett, amelynek előteremtése ekkor már nem jelentett problémát. Evés közben megjött az étvágyuk is: a padlózat a terv szerinti téglaburkolat helyett az újdonságnak számító, drágább cementlapból készült. Az épület műszaki átadása augusztus 18-án volt, de az ünnepélyes átadást a következő évre halasztották, hogy az épület teljesen kiszáradjon, és addigra a berendezések is elkészülhessenek.







Az oltárképet egy magyarországi tanulmányúton lévő római festőművész, Verbics Ferenc festette 160 koronáért, ami a - plébános és a kerületi esperes szerint is - a művészi értékéhez képest nagyon méltányos ár volt. Az oltárhoz szükséges 1.000 korona biztosítása nagyobb feladat volt, ekkorra azonban a must gyűjtése újra beindult, és a hegybirtokosság is hozzájárult a költségekhez. Az oltárt Levisch Róbert szombathelyi oltárkészítő készítette a műhelyében, majd vonaton szállította a balatonedericsi vasútállomásra, onnét lovas kocsival vitték Becére. Még egy terven felüli kiadás adódott: a harang fémből készült állványszerkezete kimaradt a költségvetésből. Miután az összes munkálat véget ért, jöhetett az ünnepélyes avatás. 1908. június 14-én a kápolna titulusának, Szentháromságnak ünnepén a kerületi esperes, Bognár Károly káptalantóti plébános megáldotta.







Ha már az épület így megújult, a mellette álló kőkereszt sem maradhatott ki. Felújítása 63 koronába került. Ezek után már csak a műszaki utóvizsgálat volt hátra, amit egy évvel a műszaki átadás után kellett elvégezni, a kivitelező csak ekkor kaphatta meg az építési költségek tíz százalékát. Az építkezést levezényelő Kelemen Géza plébános büszkén írta a püspöknek, hogy a kápolna a környék dísze lett, a néhány éve elkészült vasút utasainak egyik fő látványossága.







1909-ben egy második harangot is öntettek a Sopronban Seltenhofer Frigyes fiainál, amelyet gróf Széchenyi Miklós győri püspök szentelt meg. Ez a harang azonban az első világháború áldozatául esett: hadi célokra vitték el. A kápolna befejezése után a mellette álló kőkeresztet felújították, és kerítéssel is ellátták.







1913-ban (éppen száz éve) 8 paddal vált teljessé a berendezés, amelyeket Novák Vince tapolcai (egyébként nemesvitai származású) asztalos készített el.







Az elmúlt, több mint száz esztendő nem nyúlt el nyomtalanul, ezért a kápolnát időnként fel kellett újítani. Legutóbb 2000-ben volt nagyobb építészeti felújítás. 2008-ban a padok, 2009-ben az elektromos hálózat, idén az oltár felújítása történt meg. Rövidesen szükség lesz az ablakok cseréjére, de a belső festést sem lehet sokáig halogatni.







A felújítást folytatni kell, ezért adományokat köszönettel várunk akár közvetlen befizetéssel a Nemesvita Római Katolikus Plébánia pénztárába, akár a kápolna bejáratánál elhelyezett postai csekken. A kápolna felújítására elkülönített számla száma: Balaton-felvidéki Takarékszövetkezet Balatonederics 72800023-11113113.







 







Töreky András









[I] A filoxéra a szőlő gyökerét támadó kártevő, amely az 1800-as évek második felében a magyarországi szőlők jelentős részét kipusztította.





Elhelyezkedés 

Zala megye
Balatongyörök

Térkép: 46.78808, 17.36518  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
8311 Nemesvita
Dózsa u. 5.

Jó tudni

Búcsú: Szentháromság vasárnap