kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2022.01.21.

323 támogató közreműködésével 4,5 millió forint gyűlt össze, hogy a miserend mélyét megújítsuk.

A gyűjtés lezárulása után elkezdtük egy céggel a részletes tervek kidolgozását. Az elkészült tervhez aztán több kivitelezőt is megkerestük. Majd nem régen megszületett a szerződés. És most folyik a munka.

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat 
16:00
(4. héten)
vasárnap

Ezen a misézőhelyen nincs gyóntatást jelző kapcsoló. Még.

Új fejlesztésünk, hogy templomokban ill. gyóntatószékekben egyedi kapcsolót üzemeltetünk, amik megnyomásával automatikusan jelezni lehet honlapunk felé, hogy gyónásra van lehetőség. A kapcsoló elemmel működik és megfelelő LoRa lefedettség esetén semmilyen helyi internet vagy mobil elérhetőségre nincs szükség.

További információért keressen meg minket!

Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás

A régi oklevelek szerint Somogynak - az 1400-as évek körül- már temploma is állott a Szent-György tető falu felé néző északkeleti hajlásában. A török kiűzése után –az 1700-as évek elején- a somogyi templom még áll a szent-György- tetőn, de önálló plébániája nincs, Hosszúhetény filiája és a Pécsi Püspökség birtoka. 1783-ban a templom már rossz állapotban van, a tetőzete is elhanyagolt. A levéltári feljegyzések szerint a templomot rossz állapota miatt 1829-ben lebontották és anyagából építették a magyarsarlósi templomot. Az új templom megépítéséig a somogyiak Szabolcsra jártak misére a Fazekas-hídjától a csertetőn keresztül vezető gyalogösvényen, melyet Misés útnak neveztek.
Az új somogyi templom
Deák Péter somogyi bíró és társai 1903. február 18-án kelt levelükben azzal a kéréssel fordulnak a püspökséghez, hogy mielőtt a szabolcsi plébániához tartozó Somogy fiókközségben hozzákezdenének az új templom építéséhez, tudni óhajtják, vajon kapnak-e minden harmadik vasárnap szentmisét. Április 6-án beterjesztenek egy kimutatást, mely egyrészt a templomépítés tervét, költségvetését tartalmazza, másrészt arról tájékoztat, hogy a somogyi hívek mennyi pénzzel tudnak hozzájárulni ehhez.
Május 26-án megkötik a templom építési szerződését, egyrészről Somogy község katolikus egyházközsége, másrészről Tichy Ödön okleveles építési vállalkozó között. 1903. november 8-án az egyházközség engedélyt kap a templom alapkövének és toronykeresztjének megáldására. A torony magassága 30 m.
1904. január 25-én Kálmán Ede pécsi oltárépítő megbízást kapott Mayer György plébánostól a templom belső felszerelésének elkészítésére. Az ő tervei és kivitelezése alapján készült el a főoltár, a lourdesi Szűz Mária mellékoltára, a tumba (koporsó, szent sír), a szószék, a padok, sekrestye, öltöző, ruhásszekrény, két szenteltvíztartó. A Székesegyház biztosította a kegytárgyakat és a miseruhát.
1904 tavaszán rendeli meg az egyházközség a harangokat. Jelenleg a toronyban két harang lakik. A Lélekharang felirata: „Az élőket hívogatom, a holtakat elsiratom” Somogy 1926. évben. Hátoldalán: Harangművek Rt. Öntött engem F.W Rincker által N5589”.
A Nagyharang felirata: „Isten dicsőségére öntötte a somogyi rom kath. Hitközség az 1926.évben. Hátoldalán :Ecclesia Harangművek Rt. Öntött engem N 5688 F.W. Rincker által Budapesten”.
1904. augusztus 31-én állítják fel a templom orgonáját, melynek készítője Angster József és fia orgonakészítők. Az orgona 2560 koronába került.
Szeptember 8-án megerősítik tisztségében a somogyi templomgondnokot, ifj. Kovács Mihályt. 1904. szeptember 11-én pedig felszentelik és átadják a somogyi hívőknek az új templomot, mely a Jézus Szíve nevet kapta. A templom építési költsége összesen 40000 koronát emésztett fel. A falu lakói ettől az időtől kezdve Jézus Szíve napját követő vasárnapon tartják a búcsút.
A mai templomot 75 éves jubileumára kívül-belül felújították.

(Forrás: Hámori Istvánné-Vókó János: Pécs-Somogy története) 


Elhelyezkedés 

Baranya megye
Pécs
Búzakalász utca 1.

Térkép: 46.12059, 18.31070  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:

ellátó plébánia: Hosszúhetény

Jó tudni

Búcsú: Jézus Szíve ünnepén