Szent Cirill és Metód templom
Frissítve ill. megerősítve: 2008.11.17.
Összegyűlt 320 adományozásnak hála 4,5 millió forint arra, hogy a miserend.hu közepében működő struktúra és adminisztrációs felület megújulhasson, hogy modernizálhassuk és ezen keresztül frissíthessük a miserend.hu-t. Köszönjük szépen a sok-sok támogatást, a gyűjtés megosztását, minden hálát és fohászt!
Folytatódjon hát a munka önkéntesen és fizetve egyaránt!
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:








Kapcsolódó információk
májusban és októberben 17,00 órakor van a szentmise,
Bemutatkozás
1838-tól Szilágysomlyó gondoskodik a Szlovákiából idetelepült katolikus hívek lelkigondozásáról, ahol 1844-ig kihelyezett lelkészség működik.
Lajcsák Ferenc püspök 1838–1840 között építteti fel a mostani templomát, amelyhez 1873-ban Lipovniczky István püspök tornyot is építtet. Báró Bémer László püspök emeli plébániává 1844-ben. A templom eredetileg Szűz Mária neve tiszteletére volt szentelve, de 1976 óta Szent Cirill és Szent Metód püspök, Európa társvédőszentjeinek, a szlávok térítőinek tiszteletére lett változtatva. Az oltárképet a fiatal váradi festő Bittenbinder János festette 1976-ban. Két harangja van, az egyiket 1974-ben öntették a hívek Szent Cirill és Szent Metód tiszteletére, a kisebbiket pedig 1876-ban adományozta Lipovniczky István püspök – védő-szentjének a tiszteletére. Belső festését Nagys. és Ft. Ferencsik Lőrinc prépost-plébános idejében végezték, amikoris bevezették erre a „hegyreépült” településre is a villamosáramot. Ő modernizálta a régi, elavult plébánia épületet is.
Most felépült – a jelenlegi és volt plébános ügybuzgalmának köszönhetően – egy új modern épület, plébánia és apácazárda céljaira.
A plébánia hívőserege kizáróan szlovák nemzetiségű, akik több kilométer távolságról is eljárnak a vasárnapi szentmisékre.
Sajnos a modernség szele már ide is elért. A gyermekáldás itt is probléma lett. Ahogy 1949-50-ben sokan visszatelepültek Szlovákiába, így most is, az 1989-es események után a fiatalság tömegesen elhagyja egykori hazáját, és az őshazába tér vissza egy jobb és könnyebb élet reményében.
A II. világháborúig innen látták el Feketeerdőt is. Ekkor adták át Élesdnek.
Plébános: Tisztelendő ALBERT ÁGOSTON, aki egyben a falu polgármestere is.