kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2008.05.07.

Összegyűlt 320 adományozásnak hála 4,5 millió forint arra, hogy a miserend.hu közepében működő struktúra és adminisztrációs felület megújulhasson, hogy modernizálhassuk és ezen keresztül frissíthessük a miserend.hu-t. Köszönjük szépen a sok-sok támogatást, a gyűjtés megosztását, minden hálát és fohászt!

Folytatódjon hát a munka önkéntesen és fizetve egyaránt!

Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:

Vigyázzat! Több mint hét éves adatok!

Sajnos nagyon régen nem hallottunk erről a misézőhelyről, így könnyen előfordulhat, hogy hibás az itt látható miserend. Kérjük, ha tud frissebbet, vagy meg tudja erősíteni, hogy ezek helyes adatok, akkor küldjön nekünk észrevételt!

Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás

Már a XIV. században a vidéki tekintélyesebb községek között tűnik fel, Lelkészei közül, igaz csak egyet ismerünk, aki 1332–1337 között húsz garas tizedet fizetett a váradi püspöknek, egy másik pedig 1552-ben a Tridenti zsinatra 3 forintot. Hogy jelentős volt a XIV. században abból következtetjük, hogy a szalacsi, a mihályfalvi sőt a gyulai is csak 20 garas tizedet fizetett.

Középkori egyházából ami megmaradt – néhány kő, faragott kapurész – a mai református templom kapuiba lett beépítve, de méreteiből a templom méreteire is lehet következtetni. Szép, nagy templom volt.

1566 után itt is megszűnt a katolikus élet és csak 1700 után indult meg újra. 1912-ig Érkeserű filiája Érsemjén és az érmihályfalvai plébánia létesítése után hozzá csatoltatott b.e. Széchenyi Miklós gróf, nagyváradi megyéspüspök rendeletéből. 1937 október 3-án Fiedler István szatmár–nagyváradi megyéspüspök plébániai rangra emeli Érsemjént. Egy földesúri kúriát vásárol meg, azt átépítteti, és tornyot épít a bejárathoz. Így jön létre a mai plébániatemplom és vele egybeépülve a plébánia épülete is, amely az egykori kastély része volt.

Hosszú évtizedekig plébánosa b.e. Gampe Károly volt, aki összenőtt ezzel a néppel és a renoválás-átalakítás munkáit végezte. Legutóbbi restaurációja az elmúlt évtizedben volt Jitaru Szél Antal plébános gondosságából és külföldi adományokból.

Ma 451 család alkotja Érsemjén katolikus közös-ségét. 2001-ben 16 keresztelést és 23 temetést végeztünk.

Filiái:
* ÉRSELINDNEK temploma van, de a 220 lelket kitevő leányegyházat Semjénből adminisztrálják. Temploma Szent Mária Magdolna tiszteltére van felszentelve.

* Másik leányegyháza az u.n. BANKASOR, 8 km-re Érsemjéntől, ahol az elmúlt években Jitaru Szél Antal plébános szép kis templomot épít Liziői Szent Teréz tiszteletére, mert 97 katolikus él a településen, a román–magyar határszélen.


Elhelyezkedés 

România
Érsemjén


Térkép: 47.49281, 22.08906  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
417545-Şimian Str. Principală Nr. 594
Tel: 0259/356-193
Plébános: Tisztelendő CSILIK JÁNOS.

Jó tudni

Búcsú: augusztus 11.