kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2015.10.20.

Összegyűlt 320 adományozásnak hála 4,5 millió forint arra, hogy a miserend.hu közepében működő struktúra és adminisztrációs felület megújulhasson, hogy modernizálhassuk és ezen keresztül frissíthessük a miserend.hu-t. Köszönjük szépen a sok-sok támogatást, a gyűjtés megosztását, minden hálát és fohászt!

Folytatódjon hát a munka önkéntesen és fizetve egyaránt!

Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:

Vigyázzat! Több mint hét éves adatok!

Sajnos nagyon régen nem hallottunk erről a misézőhelyről, így könnyen előfordulhat, hogy hibás az itt látható miserend. Kérjük, ha tud frissebbet, vagy meg tudja erősíteni, hogy ezek helyes adatok, akkor küldjön nekünk észrevételt!

hétfő
kedd
szerda
csütörtök
péntek
szombat 
16:00
vasárnap
Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás

Az első templom építése 1799-ben kezdődött, és 1800-ig tartott. A földtől 3 láb magasságig kőből, majd vályogból, a tető pedig nádból készült. Az oromzatán fából alakítottak ki egy tornyot. A homlokzatra egy kőkeresztet erősítettek, az ajtóval szemben, a templomon kívül egy 75 fontos harang lógott. Később egy nagyobbat is felállítottak mellé. Mindkét harangot 1818. augusztus 24-én Vorum József püspök áldotta meg. Az épületben volt egy faoszlopokon álló kórus. A padló téglával volt kirakva. 1801-ben „Mária mennybemenetelése” áldotta meg a csákvári pap és kerületi esperes. 1836-ban a bejárati homlokzat leomlott. Mivel frontvonalon volt a kórus is, az egész karzatot is le kellett bontani. A régi anyag használhatatlan lett, a község kasszája üres, így a templom karzat nélkül maradt 1839-ig, amikor újra építették a karzatot, ahol egy kis orgona fért el és állóhelyek voltak. 1859-ig nincsenek újabb adatok, valószínűleg rossz állapotú volt a kápolna. A szári plébános, Koppalik Kajetán ekkor kérte Farkas Imre püspököt arra, hogy adjon 100 Ft-ot a restaurálásra. Még ebben az évben Hübner Márton tetőfedő és Tallitsh József asztalos megjavították a tetőt.

10 év múlva újra rettentő rossz állapotba került a templom, mely a lakosok szegénységét is bizonyította. Lauchs Lőrinc plébános segítségével 1876-ban újra megmentették az épületet. A király 100 Ft-ot, Trefort Ágoston művelődési miniszter 500 Ft-ot, a hívők 600 Ft-ot ajánlottak fel a cél érdekében. Ekkor született az ötlet, hogy adják el a régi templom telkét, és az új kerüljön a falu széles utcájának közepére. A telket 1877. június 4-én megvásárolták, elkezdődött az építkezés, december 8-án megtörtént a felszentelés.
A fatornyos kistemplomot 1902-ben életveszélyes tetőszerkezete miatt be kellett zárni. Ramsperger János szári plébános gyűjteni kezdett a templom megmentésére. A hívők adakoztak, a szári egyházi pénztár kölcsönt nyújtott, így 1902 végén elkezdték a renoválást. Ez idő alatt a miséket az iskolában tartották.
1908-ban új, 70 kilógrammos harangot öntettek Budapesten Túri János és fia , Ferenc műhelyében, majd 1928-ban egy új, 140 kilógrammos harangot készíttettek, amit Kreidl János és felesége, Metzger Mária ajánlott fel a falu számára. A budapesti Slezák János készítette a következő felirattal: „Isten tiszteletére Kreidl János és Metzger Mária ajándéka”.
1936-ban összegyűlt a pénz egy torony építésére. A pénzt a művelődési miniszter, a hívők és Kreidl János hitel formájában bocsátották rendelkezésre, és még augusztus 13-án átadták, és a csepeli pap áldotta meg.
A II. világháborús károkat hamar helyrehozták, bevezették az áramot, újra festettek, és Wágner János budapesti festő képeivel díszítették, melyeket a száraz falra festett. (Középen két angyal között Szűz Mária képe, jobb oldalon a fatimai, bal oldalon lourdes-i jelenés. A plafonon négy méter átmérőjű képen a korona és Szent István országának felajánlása (ez ma nincs már meg). 1955-ben Shovoy Lajos kerületi érsek szentelte fel.

A templomban a kezdetektől volt oltár. Színe fehér, fából készült. Sekrestye sokáig nem volt. Az orgona nem értékes, az előző század 30-as éveitől nem használták rossz állapota miatt. 1846-ban hozták rendbe. A felszereltség az 1805-ös lista szerint szerény, de elegendő. A II. világháborúban minden eltűnt, de pótolták. A padok puhafából készültek, a 90-es években teljesen kicserélték őket, és igen szép más berendezési tárgyakat is vásároltak.

A templom külső képe teljesen egyszerű. A torony a főhajóban van, lent középen a kőkeretes bejárati kapu. Az oldalhajók is egyszerűek, az ablakok ívesek. A tornyot négyoldalú palást borítja, a csúcsán kereszt, 2005-ben borítását felújították, rézzel burkolták.

Elhelyezkedés 

Fejér megye
Újbarok

Térkép: 47.47883, 18.55550  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
Csákvár plébánia fíliája