Szent Miklós-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2024.10.07.
A több mint 5000 aktív misézőhely adatai leginkább azért elavultak, mert olyan bonyolult és elavult az adminisztrációs felület, hogy önkénteseink is elmenekülnének tőle. Most a megszámlálhatatlan önkéntes óra mellett fizetett programozókkal szeretnénk a motorháztető alatt a dugattyúkat és a hengert kicserélni. Ehhez kérünk anyagi segítséget mini adományoktól a kincsesládákig.
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az Adomány.hu oldal:
Bemutatkozás
A barokk templom 1775-ben készült el, a belső barokk falképei, oltárai, szobrai is a XVIII. század második felében készültek. Érdekessége a templom két oldalán, szimmetrikusan álló két kápolna.
A község közepén emelkedő dombon álló templom a 47 méter magas tornyával és a mellette álló két kápolnával különleges látványt nyújt. A jobb oldali, a Szent Kereszt kápolna a XVI. században épült. A bal oldalit 1929-ben az első világháború halottainak emlékére emelte a falu lakossága. A közöttük égbetörő, karcsú tornyon látható a templom egyik értéke, a XVIII. századi osztrák mesterek által készített óra.
A bejárat fölött az építtető gróf Zichy Ferenc győri püspök címere látható. Az ajtón belépve érett barokk stílusú, egyhajós térbe jutunk. A főoltár szobrokkal gazdagított, az ugyancsak díszes mellékoltárokat és a rokokó faragásokkal dúsan ellátott, erősen tagozott szószéket valószínűleg bécsi mester készítette. A gazdag rokokó díszítésű orgona festése a márványt utánozza. A diadalív görbületében az egyik oldalon a Szűzanya, a másikon Szent Ferenc-oltár áll. A szószék és az oltárképek 1775-ben készültek, a Jézus keresztelése szoborral lezárt vörös márvány keresztelőkút 1780 körüli alkotás.
A bal oldalon található az aranyozott és márványutánzatú festett szószék, feljáratán négy evangélista szobrával. A boltozat képeit a két világháború között Pandúr József festette. A második világháború rongálásait a falu szülötte, Samodai József javította. Az ő műve az egyik kupolán a Magyarok Nagyasszonyát, a másikon pedig Urunk színeváltozását ábrázoló kép is.