kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Akadálymentesség

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve: 2021.10.21.

hétfő
kedd 
17:00
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
9:30

hétfő
kedd 
18:00
szerda
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap 
9:30

Bemutatkozás

A templom a XII-XIII. században, román-gótikus stílusban épült. A XVIII. században átalakították. A barokk jegyei is megmutatkoznak az épületen, ebben a korban készült a kő keresztelőmedence.

A XII. század utolsó negyedében egyszerű falusi templomként épült, később - valószínűleg az Osl család - nemzetségi templommá építtette át. A változás folyamán az alapjáig tönkrement templom helyére a XII-XIII. század fordulóján épített tornyos kegyúri templom került. Ezt újabb átalakításként hosszú szentéllyel bővítették, majd 1230 körül toronnyal látták el. Elkészült a kor egyik leggazdagabb - 7-7 oszlopos - román kapuzata, faragott oszlopokkal és ívekkel. A XVI. század első felében a templom boltozatai elpusztultak, és az árkádíveket elfalazva a déli mellékhajót alakították át templommá. 1737-ben a szentélyt, majd 1741 és 1747 között az egész templomot beboltozták. Ekkor jelent meg a barokk, és elkészült a barokk karzat és a torony. 1890-92-ben a barokk berendezéseket a kor divatja szerint romantikusra cserélték.

A templom feltárása és felújítása 1957-60 között történt, s ennek eredményeként elnyerte mai alakját. A belsőben a román és a gótikus, a barokk és a modern építészet stílusjegyei láttán építészettörténeti órát vehet a látogató. A főhajót barokk dongaboltozat fedi. A fehér színből beszédesen ugranak elő a középkori elemek: a déli falon a gótikus ülőfülkék, a faragott, bimbós és indás oszlopkötegek, a diadalív és a szentély csúcsíves ikerablakai. A keresztelőkút és az egykori oltárokról való szobrok XVIII. századi alkotások. Két képre hívjuk fel a figyelmet: az egyiknek a címe Jézus Simon házában, a másiké az Utolsó vacsora. Ez utóbbi azért érdekes kompozíció, mert a barokk - vélhetően Maulbertsch műhelyében készült - képen Jézus nem ül, hanem áll.

Elhelyezkedés 

Győr-Moson-Sopron megye
Sopronhorpács

Térkép: 47.48315, 16.73783  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
9463 Sopronhorpács
Bem József u. 1.
Telefon: (99) 365-532
ellátó plébánia: Újkér