Nepomuki Szent János-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2014.08.11.
Kapcsolódó információk
májusban minden este 19 órakor
Rózsafüzér
októberben minden délután 17 órakor
Szentségimádás
első vasárnap délután 15 órakor
Közösségek a helyszínen
Bemutatkozás
Az egykori kőtemplomból 1699-ben még jelentékeny romok állottak. A régi templomot 1748. július 7.-én szentelték fel, amely inkább kis imahely volt. A jelenlegi templom főhajójának falait, a régi templom anyagából építették. A munkálatok 1832 májusában kezdődtek és a templomot 1837. október 29.-én szentelték fel. A templom klasszicista stílusban készült, erre utal többek között az ajtó feletti háromszögmotívum, a főoltár valamint a régi szószék is.
Helmetzy Mihály nyelvújító, aki a törteli temetőben lelt örök nyughelyre, szentségtartót készíttetett a templomnak az 1830-as években, amin Nepumuki Szent János a gyónási titok és egyben a Törteli Katolikus Templom védőszentje látható. A keresztúti ájtatosság képeit egy nagykőrösi birtokos adományozta a templomnak.
Az akkorra már szűk régi templom kibővítéséhez 1931. március 1.-én fogtak hozzá. A szentélyt lebontották és félkörben záródó mellékhajókkal valamint új szentéllyel kibővítették. Még abban az évben elkészült a régi cukorsüvegszerű torony helyébe az új. Szintén ebben az évben készült el a Lourdes-i oltár valamint 22 új pad. Ezeket 1931. október 25.-én, Krisztus Király Ünnepén Dr. Hanauer István váci megyéspüspök szentelte fel.
A kibővítést Pomlovits Károly műépítész tervezte, a kivitelezést Zombori Péter mérnök irányította.
1956-ban történt meg a szentély, a főoltár, a szószék festése, aranyozása valamint a főoltárkép megtisztítása, keretének aranyozása. A főoltárkép restaurálása Péntek András festőművész, a Szentély festése Csillagi Lajos alkotása. 1956-ban részben a pénzhiány, részben az októberi események hatására félbemaradtak a munkálatok, Péntek András a forradalom idején külföldre disszidált családjával. A többi képet Heresztős Ferenc budapesti művész festette 1957-ben.