Frissítve ill. megerősítve: 2024.06.10.
Közösségek a helyszínen
Bemutatkozás
1906-ban készült el a lovásztelepi kis templom. Három grófi család, a Cziráky, az Almássy és a Pejacsevich 200.000 koronás alapítvánnyal teremtették meg a templomépítés anyagi fedezetét. E családok három fiatalon elhunyt tagjuk emlékére építtették a Nepomuki Szent János nevére szentelt kápolnát. A fiatalok emlékét két márványtábla is őrzi.
"Örök emlékül szeretett unokámnak, Beniczky Istvánnak és nejének, Waldeck Valéria grófnőnek, akik meghaltak 1900. szeptember 14-én Singapoore közelében a tengerben, 26 és 23 éves korukban."
Az emléktáblát özv. Gróf Almássy Kálmánné állíttatta. (A kápolna jobb oldalán.)
"Legkedvesebb leányom, Cziráki Johanna emlékére, aki 1900. július 10-én 21 éves korában gróf Pejacsevich Alberttal szentségi házasságot kötött, s 1901. március 16-án az örök hazába költözött."
Az emléktáblát a gyászoló édesanya, Czirákiné Gróf Almássy Erzsébet állíttatta. (A kápolna bal oldalán.)
1952. szeptember 8-án azonban rendkívül súlyos csapás érte a Kápolnát. Tőszomszédságában úgynevezett nyári istállók, valójában titkos fegyverraktárak voltak. Ezek reggel 1/2 7-kor kaptak lángra, s 3/4 8 -kor rázkódtatta meg a községet a hatalmas detonáció, s ezek kora délutánig ismétlődtek, felrobbantak a raktárak. a Kápolna mennyezete beszakadt, ablakai mind elpusztultak. A belső berendezések súlyosan megrongálódtak. A Kápolnát és a paplakot nem csupán a tűz és a robbanás, de vandál kezek is tönkre tették. A plébános, Dr. Vass Gyula sok zaklatásnak volt kitéve, vele lakó rokonai nem csupán értékeiket veszítették el a robbanás következtében, de szabadságukat is, a Hortobágyra száműzték őket.
A "Historia domus" tanúsága szerint Dr. Vass Gyula plébános rendkívül nagy lelki erővel viselte az eseményeket.
2001-ben és 2002-ben a Kultúrális Örökség Minisztériumnak, a Szociális és Családügyi Minisztériumnak, valamint a Széchenyi Terv pályázatainak a támogatásával sikerült felújítani a Plébániát és a Kápolnát. A hívek adományaiból pedig színes üvegablakok és a bejárat fölé gyönyörű mozaik (Tölg-Molnár Zoltán és Bráda Tibor alkotása) készült. Egyúttal egy közösségi terem is kialakításra került a plébánia épületében.