Szeplőtelen Fogantatás-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2019.07.13.
Ó olyan jó lenne, ha a legkisebb településről is megtudhatnánk, hogy mikor van a hétvégén (és hétköznap) szentmise! Te most épp itt keresed. De lehet, hogy épp nem találsz friss adatot. Segíts nekünk, hogy segíthessünk neked!
Az adománygyűjtés részlete, állása, és biztonságos fizetési mód elérhető az adjukössze.hu oldalon:
Következő közvetítések a liturgia.tv segítségével:
Kapcsolódó információk
Elsőpénteken 7 órakor is van mise.
Bemutatkozás
A település központjának és ezen belül a templomnak a tervezését a kor jeles építészére, Ybl Miklósra bízta Károlyi István. A korábbi templom átépítésével családja temetkezési helyét kívánta létrehozni. A Szeplőtelen fogantatás tiszteletére szentelt bazilikális templom a hatalmas altemplommal teljesen újonnan épült, mivel a régebbi templom részleges megtartása nem bizonyult volna eléggé nagyvonalúnak. Külső és belső terét igen gazdag motívumkincs jellemzi, ami román, arab, mór elemekből ötvöződik. A különböző anyagok (műmárvány, kerámia, kő, fa) harmonikus egységet alkotnak. Az égbeszökő tornyok és a gazdag, fonatos díszű bejárat után a belsőbe lépve megkapó látványt nyújt a magas, világos tér, amelyet aranyozott kazettás mennyezet zár le.
A főoltáron Carl Blaas oltárképét, a Szeplőtelen fogantatást láthatjuk. A szobrok Hans Gasser alkotásai, 1849-ből. A főoltárral szinte egybeolvadnak a Jézus életét ábrázoló freskók az apszis íves falán. A mellékoltárokon Szent Franciska és Szent György képei - szintén Carl Blaastól. Gazdag szobrászati díszítésével kiemelkedő munka az 1850-ben Rómából hozatott szószék.
A jobb oldali torony alatt lévő kápolnában van Szent Lucentius vértanú ereklyéje. A vértanú földi maradványait IX. Pius pápa ajándékozta a templomnak; személyesen ismerték egymást Károlyi István gróffal, s a pápa ezzel a ereklyével jutalmazta a hitért és a művészetekért egyaránt nagy áldozatokat hozó grófot.
Az altemplom egyszínű, hűvös kialakítása ellenére megkapó látványt nyújt. A finom pillérfők és a növényi ornamentika oldják a nyomott tér merevségét. Az oltárasztal oldalának márvány berakása Bianchini alkotása; az oltár feletti feltámadó Krisztus carrarai márványszobra pedig Pietro Teneraninak, Canova tanítványának műve, mint ahogyan a kriptateret leválasztó díszrács előtti szobrok is (Feltámadás angyala, Károlyi Erzsébet grófnő életnagyságú szobra). A díszes vasrács mögötti kriptatér nyitott oldalfülkéiben nyugszanak a Károlyiak, István gróf és családtagjai.