kozossegek.hu vp2.hu

Segítsd munkánkat!

Ha észrevételed van a templommal vagy a miserenddel kapcsolatban, írd meg nekünk!

Ha van információja az akadálymentességről: tolókocsival hozzáférhetőségről, akadálymentes mosdóról, indukciós hurokról, vagy bármi más akadálymentességről (vagy azok hiányáról), akkor kérjük észrevétel beküldésével jelezze nekünk! Köszönjük!

Már mobiltelefonra is

Frissítve ill. megerősítve: 2018.12.03.

323 támogató közreműködésével 4,5 millió forint gyűlt össze, hogy a miserend mélyét megújítsuk.

A gyűjtés lezárulása után elkezdtük egy céggel a részletes tervek kidolgozását. Az elkészült tervhez aztán több kivitelezőt is megkerestük. Majd nem régen megszületett a szerződés. És most folyik a munka.

hétfő 
8:00
kedd 
8:00
szerda 
8:00
csütörtök 
8:00
péntek
szombat 
18:00
vasárnap 
9:00
 
11:00
 
18:00

hétfő 
6:00
kedd 
6:00
szerda 
8:00
csütörtök 
6:00
péntek 
6:30
szombat 
18:00
vasárnap 
9:00
 
11:00
 
18:00

hétfő 
8:00
kedd 
8:00
szerda 
8:00
csütörtök
péntek 
18:00
szombat 
18:00
vasárnap 
9:00
 
11:00
 
18:00

hétfő 
8:00
kedd 
8:00
szerda 
8:00
csütörtök
péntek 
18:00
szombat 
18:00
vasárnap 
9:00
 
18:00

Kapcsolódó információk

Szentségimádás
Csütörtökön 7 órától

Rózsafüzér októberben, májusban litánia 18-kor.

Ezen a misézőhelyen nincs gyóntatást jelző kapcsoló. Még.

Új fejlesztésünk, hogy templomokban ill. gyóntatószékekben egyedi kapcsolót üzemeltetünk, amik megnyomásával automatikusan jelezni lehet honlapunk felé, hogy gyónásra van lehetőség. A kapcsoló elemmel működik és megfelelő LoRa lefedettség esetén semmilyen helyi internet vagy mobil elérhetőségre nincs szükség.

További információért keressen meg minket!

Biztosan vannak itt is különféle közösségek amikhez akár lehet csatlakozni is, de ezekről sajnos nem tudunk. A közösségek.hu oldalon lehet jelezni közösségek meglétét.

Bemutatkozás

Az újhatvani templom és kolostor

A Rákóczi út és a Bajcsy-Zsilinszky út sarkán áll az újhatvani neobarokk római katolikus templom, amelyet 1929. augusztus 20-án, Szent István tiszteletére szenteltek fel. 1931-ben építették hozzá a kolostor épületét, melybe ferencrendi szerzetesek telepedtek.

A 48 tervrajz közül a nyertes Írsik László építészmérnök, műegyetemi tanár pályaműve lett. A templomépítő bizottság építési pályázatot is hirdetett, melyen a hatvani Ring-cég lett a nyertes. Írsik László, mint építési felügyelő kikötötte, hogy minden építőanyagot, csak az ő előzetes vizsgálata után használhatnak fel.

A nagy gonddal épített egyhajós, egyetlen homlokzati tornyú templom öt boltszakaszos részre oszlik. Az egész épület egy hatalmas betongyűrű. A belső mennyezet, a pillérek és az épület földalatti összekötései mind betonból készültek.

A templom főoltárát is Írsik László tervezte. A főoltárképen Szent István Szűz Máriának felajánlja az országot (Benczúr-másolat). A két mellékoltár és a neobarokk berendezési tárgyak a ferencesek pécsi műhelyéből származnak. A mennyezetfreskót Márton Lajos alkotta 1937-ben. (Ún. Botticelli-technikát alkalmazott műveinél: ő festette a váci szeminárium teológiai kápolnáját is). A főoltár feletti freskó középen a szentélyben Krisztus királyt, mint Pantokratort ábrázolja. A jobb(vagy lecke) oldalon Szent László, a baloldalon (evangéliumi) Szent Margit látható.

A diadalív középen isten bárányát ábrázolja. A jobb oldalon angyalokat és egy ferences barátot, a baloldalon Bayroni Szent Pascalt és egy bárányt láthatunk.

Az első boltmező közepén Szent István felajánlja Szűz Máriának a koronát, a jogart és az országalmát. A jobb oldalon Szent Imre látható Szent Gellérttel, őket cserkészek követik zászlókkal. A bal oldali freskón egy körmenet: elöl Máriás lobogó, mögötte ferences szerzetesek a Szent Jobbot viszik.

A második boltmezőben középen az órát ábrázoló napszimbólumnak kialakított szellőzőrácsot angyalok veszik körül. A jobb oldalon Szent Ferenc a baloldalon Szent Erzsébet áll árvákkal, a freskó sarkában pedig egy koldus látható.

A harmadik boltmező közepén "IHS" szimbólum, körülötte szárnyas szívek. A jobb oldalon háttérben az országház magasodik, az előtérben a párnára helyezett Szent Korona előtt térdel egy dolmányos magyar főúr, ez a fiatal utolsó apostoli magyar király IV. Károly, akit 2004. októberében boldoggá avatott a pápa. Ez a festmény a 30-as években kivételesnek volt tekinthető. Őt két oldalról magyar főurak, katonák, és a köznép veszi körül. A másik oldalon a Szent Péter bazilika sziluettje látható, előtérben II. Pius pápa és udvartartása valamint egy ferences barát áll.

A negyedik boltmezőben középen a szellőzőnyílást rejtő felhőzeten az angyalokkal körülvett Jézus áll, egyik kezében kenyeret a másik kezében rózsát tart. A jobb oldalon angyalok hozzák Jézustól a kenyeret Páduai Szent Antalhoz és szegényeihez. A bal oldalon látható Lizieuxi Kis Szent Teréz, aki felé puttók viszik a rózsát Jézustól.

A mellékoltárok szobrait Máriahegyi (Krausz) János pesti mester alkotta. A jobb oldali, fából készült "Jézus Szíve" oromzatán levő képre Szent Ferenc stigmatizációját festették. A másik oldali Mária-oltáron egy fából készült Mária szobor áll. A 12 csillaggal körülvett Szent Szűz a földgömbön állva egy kígyóra tapos. Ezen az oldalon látható egy fából készült Szent József szobor is.

A templom színes üvegablakai Palka József budapesti üvegfestő művei. A baloldalon az oltártól sorolva: Szent Klára, a Szeplőtelen Szűz, Szent Erzsébet, Szent Margit, Boldog Kinga és Kapisztrán János, a jobboldalon Bayroni Szent Pascal, Szent József, a stigmatizált Szent Ferenc, Szent László és Szent Imre képei. A színes üvegablakok és Márton Lajos freskói jó hangulatot keltő, kellemes templommá varázsolják a főleg betonból álló építményt.

Az épülettömb (a templom és a kolostor) nagy kárt szenvedett az 1944. szeptember 20-i bombázáskor. Hatalmas tűz pusztított a kolostor épületében, az egész berendezés oda égett. A templomnak a teteje égett le, de megsérültek a freskók is. A templombelső részét Dénes Jenő restaurálta.

A helyreállítási munkák után hónapokig tanítás folyt a kolostorban. A gimnázium épületében hadikórházat rendeztek be, ezért az újhatvani gimnazisták és polgári iskolás tanulók a kolostorba jártak tanulni. A kolostor szerzetes lakói hittant tanítottak, énekkart szerveztek, a szegények számára adományokat gyűjtöttek és szerény körülmények között éltek. Hatvanban rendezték meg 1947. június 7-8-án az Eucharisztikus Napokat, melynek egyik rendezője Páter Dr. Zentai Marcellin rendfőnök volt. Őt Kriszten Ferenc követte a rendfőnöki székben, amikor 1950. június 19-én megjelent az államvédelmi hatóság, hogy kitelepítse a szerzeteseket. A védelmükre kelő híveket is elhurcolták: " A FÉRFIAKAT RECSKRE ÉS MÁS INTERNÁLÓ TÁBOROKBA, CSALÁDJUKAT A HORTOBÁGY TANYAVILÁGÁBA" - olvashatjuk a 40 évvel később avatott emléktáblán.

A kolostor később kollégiumként működött, melyért jelképes bért fizettek az egyháznak.

2001. augusztus 20-án avatták fel a templom előtt Szent István szobrát.


Elhelyezkedés 

Heves megye
Hatvan
Rákóczi út 12.

Térkép: 47.66546, 19.66385  

Kapcsolat - elérhetőség

Plébánia:
3000 Hatvan
Rákóczi utca 12.
Telefon: (37) 342-309

Jó tudni

Búcsú: augusztus 20.