Nagyboldogasszony-templom
Frissítve ill. megerősítve: 2015.04.07.
2026-ot hatalmas újítással kezdjük, még akkor ha van mit ezeken csiszolni.
- Naptár nézetben látható minden templom liturgikus rendje mostantól, és naptárként is kezeljük a miserendeket. Vannak ismétlődő szentmisék, de lehet kivételeket megadni egy-egy különleges napra. Lehetnek alkalmi misék, és visszatérő szentségimádások is.
- Másik hatalmas újítás, hogy minden látogatónk beküldhet már kész módosítási javaslatot. Csak írd át a templom miséit, majd megadva elérhetőségedet és egy üzenetet, be is küldheted a javaslatodat. Így a gondnokok, felelősök és szerkesztők egyetlen gombnyomással élesíteni tudják a legújabb frissítéseket, és máris mindenki számára elérhető lesz a helyes miserend.
- A templom naptárját már felveheted saját naptárjaid közé is, így mindig látod a friss miserendet. Vagy más honlapba is be lehet illeszteni a mindig frissé váló templomi miserendet.
- A kereső felületes is megkezdte átalakulását, hogy jobban kézre álljon még mobilfelületeken is. Itt még sok tennivaló van, de az utat elkezdtük.
Ez a fejlesztés nem jöhetett volna létre a több mint 300 támogatónk nélkül, akik adományaiból tudtunk fejlesztőket felbérelni a munka dandárjára, majd önkéntes programozóink további több mint száz óra munkát beletettek a fejlesztésekbe már így is. És még nincs vége.
Hálásak vagyunk minden adományért, támogatásért, imáért!
Kapcsolódó információk
Ezen a misézőhelyen nincs gyóntatást jelző kapcsoló. Még.
Új fejlesztésünk, hogy templomokban ill. gyóntatószékekben egyedi kapcsolót üzemeltetünk, amik megnyomásával automatikusan jelezni lehet honlapunk felé, hogy gyónásra van lehetőség. A kapcsoló elemmel működik és megfelelő LoRa lefedettség esetén semmilyen helyi internet vagy mobil elérhetőségre nincs szükség.
További információért keressen meg minket!
Bemutatkozás
A török hódoltság idején a többi templomhoz hasonlóan romba dőlt, a 17. század végén már csak a falai álltak. A templomot valószínűleg az eredeti felhasználásával a 18. század elején újjáépítették, az egyszerű egy hajós, kis huszártoronnyal ellátott épület első ábrázolását az 1740-es évekből ismerjük. A század második felében a templomot beboltozták, ehhez az építkezéshez kapcsolódik a búcsúk történeténél említésre kerülő 1774. évi felszentelés.
A templom tornya 1882-ben épült, berendezése pedig az 1840-es évek második felében készült abból a pénzből, amelyet Vargha János győri kanonok hagyott a templomra. Vörös márvány főoltár klasszicista, Ridmiller Ferenc műve (1846). Oltárképe Kuppelwieser alkotása 1846-ban. (Késő barokk-klasszicista stílus.)
Az újkortól kezdve már csak temetői kápolnaként és búcsújáróhelyként működik. Ide kötődik a város messze földön ismert Nagyboldogasszony-napi búcsúja. Hagyományosan évente csak néhány alkalommal miséztek benne, a város fogadalmi ünnepén: Szent Flórián napján, a juhászok ünnepén: Szent Vendel napján, valamint búcsúkor és Halottak napja előestéjén. Szomszédságában áll a 19. században épült kálvária, amely egyben a domonkos szerzetesek temetkezési helye is volt.
A mai állapotok szerint az oltárképet ellopták. A templom felújításra szorul.
Búcsúnapján a Nagyboldogasszony napjához közelebb eső vasárnap a plébániatemplomtól ide jön fel a körmenet. Az ünnepi szentmise pedig az említett kálvária előtt felállított szabadtéri oltáron van bemutatva. A temetőkápolnában pedig alatta gyóntatás folyik. A körülmények ellenére a búcsú nem veszített erejéből és most is nagy érdeklődés övezi.
