Nagyboldogasszony templom
Az adatok több mint 5 éve nem lettek frissítve – szinte biztosan megbízhatatlanok. Kérjük, segíts a közösségnek!
- Naptár szerkesztése: a miserendnél a naptár elemekre kattintva módosíthatod az egyes alkalmakat, majd egybe beküldheted a javaslatodat.
- Észrevétel küldése: ha nem tudod szerkeszteni, de tudod mi változott, küldj be észrevételt.
Ezen a misézőhelyen nincs gyóntatást jelző kapcsoló. Még.
Új fejlesztésünk, hogy templomokban ill. gyóntatószékekben egyedi kapcsolót üzemeltetünk, amik megnyomásával automatikusan jelezni lehet honlapunk felé, hogy gyónásra van lehetőség. A kapcsoló elemmel működik és megfelelő LoRa lefedettség esetén semmilyen helyi internet vagy mobil elérhetőségre nincs szükség.
További információért keressen meg minket!
Bemutatkozás
Ahol a Szamos hirtelen északnak fordul és egyfelől a Meszes-hegység északi ágai, másfelől a Csókmányi hegysor nyúlványai egy körülbelül 20 km hosszú és 5–6 km széles katlant alkotnak, a hasonnevű pataknak a Szamosba való ömlésénél fekszik a kis város, Zsibó. Történetpatinás hely. II. Rákóczi Ferenc szabadságharcának egyik szomorú emlékű csatahelye. 1705 november 15-én, Herbeville császári tábornok itt ütközött össze a fejedelem kurucaival és itt vesztette el a fejedelem az első nagyobb csatát, amely 4000 halottjába került. A városban lévő Wesselényi kastélyban született 1796-ban az újkori Magyarország egyik kiemelkedő egyénisége, az 1834. évi országgyűlés rettenthetetlen vezére, a nagy „árvízi hajós”: Wesselényi Miklós, akinek születése 100-ik évfordulóján a kastély falába márványtáblát helyezett el Szilágy vármegye közönsége.
1848 december 19-én Bem tábornok alvezérei: Kemény Farkas, Kiss Sándor, Czecz János és Bethlen Gergely, a szamosmenti síkon verték szét Binder ezredes hadait, és 1849 augusztus 25-én ugyanitt folyt le a szabadságharc egyik gyászos jelenete: Kazinczy Lajos tábornok seregének fegyverletétele Grotenhjelm Alfréd császári tábornok előtt. Középkori temploma ma református templom. Terméskőbő1 épült. Újkori templomát 1886-ban építették a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére. 1925-ig Szilágygörcsön fíliája volt. Ekkor Bjelik Imre püspök, váradi apostoli kormányzó emeli plébániává. Több éve nincs saját plébánosa, hanem a szomszédos szilágycsehi lelkész látja el.
Templomát és a plébánialakot Nt. Kór Balázs és Ciobanu János esperesek idejében javították (1970–80-as években). Mindössze 65 családot tart számon a plébánia.

