Frissítve ill. megerősítve: 2024.09.23.
Közösségek a helyszínen
Bemutatkozás
A szoros értelemben vett MÁV-telep a század elején épült az István-telki Fõműhely alkalmazottai részére. Mintegy hatvan házból állt. Elsõ ütemben négylakásos földszintes házakat építettek, majd késôbb emeletes házakat. A templom a földszintes házak között épült, a szomszédos óvodaépület mellett, amely 15 éven át kápolnaként működött. Világi hívõ, Várady Berta asszony vetette fel a templomépítés gondolatát, és kérte Dr. Hanauer Á. István váci megyéspüspök úr hozzájárulását. A püspök úr utasítására Dr. Schwarcz Gusztáv pápai prelátus, apát-plébános létrehozta a Templomépítõ Bizottságot, amelynek egyházi részrõl elnöke lett, ügyvezetô elnöke Csordás Rezsõ az István-telki Fõmcx369;hely fõnöke, titkára pedig Dr. Klobetz Sándor hitoktató. Az épületet Heintz Béla műépítész tervezte, a belsõ festés Leszkovszky György képzõművész tanár munkája. Majoros Károly cége készítette a színes üvegablakokat, sajnos szinte valamennyi elpusztult a háború során. A templom alapkövét 1934. október 26-án áldotta meg Hanauer püspök úr, 1935. december 1-jén mondták az új templomban (765 m2) az elsô szentmisét.
A konszekrálás 1938. szeptember 8-án történt, szintén Hanauer püspök úr végezte. Az építkezés költségeit adakozásból, rendezvények bevételeibôl fedezték, a MÁV jelentôs támogatásával. Sok belsõtéri munkát végeztek a Fõműhely munkásai, munkaidejükön túl. Az egyházközség 1940-ben válik el az anyaplébániától.
A plébániaépület maga is MÁV-ház volt, ám a hetvenes évek elején nagy építkezések kezdôdtek, a plébánia helyén ma tízemeletes MÁV bérház emelkedik: ennek földszintjén két lakást bérel az egyházközség hivatal és lakás céljaira.
1980 óta a plébánia területét kettészeli az M3-as autópálya, ami idôsebb híveink számára jelentôsen megnehezíti a templom megközelítését, emiatt többen máshova mennek misére a közeli buszjáratokkal.
1982-ig a MÁV patronálta a templomot, abban az évben azonban 100,- Ft névleges áron eladta az egyházközségnek. A plébánia az 1993-as egyházmegyei határrendezés során került a váci egyházmegyétôl az esztergom-budapesti fõegyházmegyéhez.
Anyakönyvek: 1938-tól (halottaké 1940-tôl).