Frissítve ill. megerősítve: 2015.11.12.
Közösségek a helyszínen
Bemutatkozás
A zanati templom története
A zanati Szent László templom első írásos említése 1592-ből ismert. A győri püspökség birtokairól készült urbárium megjegyzi, hogy a templomot a Szeplőtelen Fogantatás és Szent László király tiszteletére emelték.
Befogadó képessége nem nagy. Szombathely város plébániájának filiája, a szentségek kiszolgáltatásában az anyaegyháztól függ. A régészeti feltárások, falkutatások alapján megállapítható, hogy a későgótikus stílusú épület négyzet alakú, kisméretű hajóból és egy keskenyebb, egyenes záródású szentélyből állott. Keleti falán kőkeretes gótikus ablak található. Egyszerű kialakítású falusi templom, amely feltehetően a 15. század második felében épült. A régészek véleménye szerint ezt a templomot írta le Batthyány József 1754. januárjában kánoni vizitációja alkalmából. Zanat filiális templomáról feljegyezte, hogy az anyaegyháztól háromnegyed órányi távolságra esik.
Nem szentelték fel, de Szent László tiszteletére megáldották. Szokás volt, hogy a plébános – mint a többi szombathelyi fíliális templomban – itt is csak búcsú napján mondott szentmisét. A templom eredeti kontúrját valószínű nem érintette a következő építkezés, amikor a déli falon kaput nyitottak.
Zanat, mint a győri püspökség birtoka, a szombathelyi egyházmegyéhez került az új püspökség megalakításakor. A község földesura Szily János lett, aki székvárosába, Szombathelyre Zanatról vonult be 1777. augusztus 20-án. A püspöknek különös gondja volt a templomra, amely Batthyány József vizitációja óta erősen romos állapotba került. 1779-ben Szily a saját költségén újíttatta fel. A munkát a jónevű építész, Hefele Menyhért vezette. Az oltárképet az ismert művész, Dorffmaister István festette.
62 év múlva, 1841. júniusában végzett Bőle András féle látogatás jegyzőkönyvéből tudjuk, hogy az idő viszontagságai által rossz állapotba került templomot a püspök kijavíttatta, fazsindely helyett cseréppel fedette. Felújították az oltárt, a szószéket és a berendezést. A templomot Szent László tiszteletére szentelték, ünnepét a szent ünnepe utáni vasárnap nagymisével és szentbeszéddel megülik, a szombathelyi püspök eddig is szokásos költségén.
A templom jelenlegi formában történt átépítése és megnagyobbítása Brenner János egyházmegyei építész nevéhez fűződik. Az ő tervei alapján újították fel 1888-ban. Lebontották a tetőt, a falakat megemelték, és nyugat felől meghosszabbították az épületet, valamint felépítették a jelenleg is látható tornyot. A nagyszabású munka kiterjedt a templom belsejére is. Valószínűleg ekkor készült a neogótikus stílusú berendezés is. A padokon kívül egyedül az oltárkép maradt meg a régiből, amelyet belefoglaltak az új főoltárba. A falakat ekkor díszítő festéssel is ellátták.
A templom neogót berendezése egységes. A világos színekre festett, aranyozott fő- és mellékoltár összetartozik. A mellékoltáron a Lourdes-i Szűz Mária szobra található. Az oldalfalakon elhelyezett szobrok közül művészileg a legértékesebb a László királyt ábrázoló, magyaros stílusú szobor. A két padsor a 18. század végén készülhetett, klasszicizáló stílusban. Az 1815-ös vizitáció említi, hogy a templomban van orgona és szószék. A festett üvegablakokat 1920-ban felajánlásból készíttették a helyi hívek. Szent Imrét, Szent Györgyöt és Árpádházi Szent Erzsébetet ábrázolják. A szentély északi falán lévő színes üvegablakot az első világháborúban hősi halált haltak emlékére állíttatta Zanat község ifjúsága. A templom belsejét 1938-ban az eukarisztikus kongresszus alkalmából Steffek Albin festette ki. Jelenleg az egyetlen falfestés az Oltáriszentség körül térdelő két angyalt ábrázoló kép, amely a középső boltszakaszon található. Ezen kívül csak néhány angyalfej és geometrikus minta látható. A templom a második világháború során 21 aknatalálatot kapott és megsérült. A károk kijavítása jelentős összeget igényelt. A falu lakossága anyagiakkal és két keze munkájával járult hozzá. A megszépült templomot 1948. őszén szentelte fel Kovács Sándor megyés püspök. A szentelés emlékét a község október 2. vasárnapján tartott búcsúval ünnepli meg.
2000-ben, a millennium évében került sor ismét a templom felújítására. A régészeti és művészettörténeti kutatás során közelebb jutottunk a templom múltjának megismeréséhez.